"Hindistan mutasyonu kısa sürede birçok insana bulaşabilir" uyarısı!

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Türkiye'de tespit edilen Hindistan mutasyonunun koronavirüsün seyrini değiştirebileceğine dikkat çekerek, söz konusu mutasyonun kısa bir zaman diliminde birçok insana bulaşabileceğini dile getirdi. 

Sağlık 29.04.2021 - 08:44 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından dün yapılan açıklamaya göre, İstanbul'da 5 kişide koronavirüsün Hindistan mutasyonu görüldü. Türkiye'de Hindistan mutasyonunun ilk defa tespit edildiğini belirten Koca, vakaların hızlı bir şekilde izole edildiğini aktardı. Hindistan mutasyonu şu ana kadar 17 ülkede tespit edildi. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), söz konusu mutasyonun daha hızlı bir şekilde enfekte edebildiğini duyurdu. 

"Tehlikeli bir mutasyon"

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Hindistan mutasyonunun Avrupa ülkelerine doğru yayılmaya başladığını dile getirdi. Prof. Dr. Ertuğrul, Hindistan mutasyonunun tıpkı diğer mutasyonlar gibi daha hızlı enfekte edebildiğini belirterek, kolay bulaşan bu mutasyonun tehlikeli olduğuna dikkat çekti. DSÖ'nün (Dünya Sağlık Örgütü), Brezilya, Güney Afrika ve İngiltere mutasyonunda olduğu gibi Hindistan mutasyonunu da "dikkat edilmesi gerekli olan mutasyon" sınıfına soktuğunu aktaran Prof. Dr. Ertuğrul, mutasyonların koronavirüsün seyrini değiştirebilme özelliğine sahip olduklarını ifade etti. 

"Birçok insana bulaşabilir"

Prof. Dr. Ertuğrul, İngiltere mutasyonun kısa bir zaman diliminde birçok insanı enfekte ederek koronavirüsün pik yapmasına neden olduğunu hatırlatırken, Türkiye'de böyle bir durumun yaşandığını söyledi. Hindistan mutasyonunun da koronavirüsün seyrini değiştirebileceğini kaydeden Prof. Dr. Ertuğrul, söz konusu mutasyonun kısa bir zaman diliminde birçok insana bulaşabileceğini aktardı. Prof. Dr. Ertuğrul, koronavirüs aşılarının Hindistan mutasyonuna karşı ne kadar koruma sağladığı konusunda yeterli seviyede bilgiye sahip olmadıklarını belirterek, Hindistan mutasyonu ile koronavirüs aşılarının koruyuculuğunun azalabileceğini söyledi. Her şeye rağmen koronavirüs aşılarının ağır hastalıkları ve hastaneye yatışları önleyebileceğini kaydeden Prof. Dr. Ertuğrul, bu konuda kesin bir açıklama yapabilmek için bilimsel araştırmaların gerçekleştirilmesinin şart olduğunu vurguladı. 

"Mart ayında hatalı davrandık"

Prof. Dr. Ertuğrul, Türkiye'nin 1 Mart 2021 tarihinde kademeli normalleşmeye geçerek hatalı davrandığını söyledi. Türkiye'nin bu süreçte açılmak yerine daha sıkı bir şekilde kapanması halinde şu anda İngiltere mutasyonunun kontrol altına alınmış olabileceğini belirten Prof. Dr. Ertuğrul, Hindistan mutasyonunun daha kolay ve daha çabuk bulaştığına dikkat çekti. Prof. Dr. Ertuğrul, "Kademeli normalleşme sürseydi büyük bir tehlike ortaya çıkardı." dedi. Kapanmanın doğru bir karar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ertuğrul, tam kapanma sayesinde Hindistan mutasyonunun yayılımının önüne geçilebileceğini söyledi. 

"Risk altındayız"

Prof. Dr. Ertuğrul, koronavirüsün kontrol altında tutulamadığı ülkelerde sürekli yeni mutasyonların ortaya çıktığına dikkat çekerek, koronavirüsün çoğalırken hata yapma ihtimalinin arttığını dile getirdi. Türkiye'nin bu bakımdan risk altında bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Ertuğrul, tam kapanma sayesinde Türkiye'de yeni bir mutasyonun ortaya çıkmasının önüne geçilebileceğini söyledi. 

"Aşı yok"

Prof. Dr. Ertuğrul, Türkiye'nin şu anda sadece 8 milyon doz aşıya sahip olduğunu belirterek, aşılama programına hız kazandırılması gerektiğini ancak Türkiye'nin elinde aşı kalmadığını dile getirdi. Tam kapanmanın olumlu sonuçlar vermesi için vatandaşlara bir an önce aşı yapılması gerektiğini aktaran Prof. Dr. Ertuğrul, yeterli düzeyde bağışıklık sağlanamaması durumunda tam kapanmanın herhangi bir işe yaramayacağını ekledi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@