Hindistan mutasyonu nedir? Koronavirüs aşıları etkili olacak mı?

Koronavirüsün Hindistan mutasyonu ortaya çıktı. Bu nedenle Hindistan'dan Türkiye'ye gelen kişilere 14 günlük karantina zorunluluğu getirildi. Peki Hindistan mutasyonu nedir? Aşılar, Hindistan mutasyonuna karşı etkili olacak mı?

Sağlık 23.04.2021 - 13:12 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün sık sık mutasyona uğradığı biliniyor. Mutasyonlardan bazılarının önemsiz olduğu ve koronavirüsün tehlikesini azalttığı ifade edilirken, bazılarının ise daha bulaşıcı olduğu ve aşıları etkisiz hale getirebildiği ifade ediliyor. Koronavirüsün Hindistan mutasyonu, 2020 senesinin Ekim ayında ortaya çıktı. Hindistan'dan Türkiye'ye gelen kişilere 14 günlük karantina zorunluluğu getirildi. 

Hindistan mutasyonu yayıldı mı?

Hindistan'da uygulanan testler, mutasyonun ne kadar yayıldığını gösterebilecek kadar yaygın durumda değil. Ocak-Mart döneminde Hindistan'ın batısında yer alan Maharashtra eyaletinde 361 tane koronavirüs testi toplandı. Söz konusu testlerden 220'sinde Hindistan mutasyonunun tespit edildiği bildirildi. Öte yandan, Hindistan mutasyonunun en az 21 ülkede saptandığı duyuruldu. Hindistan mutasyonunun seyahat vasıtasıyla İngiltere'ye ulaştığı kaydedildi. İngiltere'de 22 Şubat 2021 tarihi itibarıyla 103 tane vaka saptandı. 

Kırmızı listeye eklendi

Bu nedenle Hindistan'dan İngiltere'ye yönelik seyahatlere büyük oranda yasak getirildi. Hindistan, İngiltere tarafından "kırmızı liste"ye eklendi. Hindistan'dan söz konusu ülkeye gidenlerin otellerde 10 gün boyunca karantina altında tutulacakları ifade edildi. İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu tarafından Hindistan mutasyonu "incelenen mutasyonlar" listesine dâhil edildi. Fakat söz konusu mutasyon "endişelendiren mutasyon" olarak kabul edilmedi. 

Tehlikeli bir mutasyon mu?

Uzmanlar, Hindistan mutasyonunun daha hızlı bulaşıp bulaşmadığının veya bu mutasyonun koronavirüs aşılarını etkisiz hale getirip getirmediğinin hala bilinmediğini dile getiriyor. Louisiana State Üniversitesi'nden Dr. Jeremy Kamil, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, varyantlardan birinin Brezilya ve Güney Afrika'da saptananlara benzer özelliklere sahip olduğunu kaydetti. Söz konusu mutasyonun aşı veya önceki enfeksiyon yardımıyla koronavirüs ile mücadele edebileceğini aktaran Dr. Kamil, İngiltere'de saptanan ve 50'yi aşkın ülkeye yayılan mutasyonun daha fazla endişelendirdiğini dile getirdi. Dr. Kamil, Hindistan mutasyonunun İngiltere mutasyonuna kıyasla daha hızlı bulaştığından kuşkulandığını ve panik yapılmaması gerektiğini söyledi. 

İkinci dalgayı tetikledi mi?

Güney Asya ülkesinde 15 Nisan 2021 tarihi itibarıyla günlük vaka sayıları 200 binleri geçmiş durumda. 2020 senesinde Hindistan'da tespit edilen günlük vaka sayısı en fazla 93 bin olmuştu. Hindistan'da koronavirüs kaynaklı can kayıpları da artmaya başladı. Cambridge Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ravi Gupta, söz konusu ülkenin nüfusu nedeniyle koronavirüsün mutasyonları için harika bir ortam oluştuğunu dile getirdi. 

Hindistan'da ikinci dalganın maske ve fiziki mesafe kurallarına riayet edilmemesi ve insanların kalabalık halde bir arada bulunmaları nedeniyle ortaya çıkmış olabileceği ifade ediliyor, Wellcome Sanger Enstitüsü'nden Dr. Jeffrey Barret, mutasyonun ikinci dalgaya yol açmış olabileceğini ama bu konuda yeterince delile ulaşılamadığını belirtti. Dr. Barret, mutasyonun 2020 senesinde ortaya çıktığına dikkat çekerek, mutasyonun ikinci dalgayı tetiklediğinin kanıtlanması durumunda bunun daha yavaş bir şekilde bulaştığının anlaşılabileceğini söyledi. 

Aşılar etkisiz mi olacak?

Uzmanlar, şu ani aşıların ağır rahatsızlıkları engelleme konusunda Hindistan mutasyonuna karşı koruma sağlayacağını ifade ediyor. Nature dergisinde yer alan bir araştırmada, mutasyonlardan bazılarının aşılardan kaçacağı ve bu nedenle aşılarda değişikliğe gidileceği ifade edildi. Yine de şu anki aşıların koronavirüsün yayılmasını yavaşlatacağı belirtildi. Dr. Kamil, herkesin aşı yaptırması gerektiğini belirterek, ideal aşıyı beklemenin büyük bir hata olacağını ekledi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@