Hindistan zor durumda! Spor salonu da hastane oldu 

Koronavirüsün ikinci dalgasının oldukça sert vurduğu Hindistan'da spor salonunun, koronavirüs hastaları için hastaneye dönüştürüldüğü görüldü. 

Dünya 29.04.2021 - 13:27 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Hindistan, son dönemde koronavirüs nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Güney Asya ülkesinde son bir günde tespit edilen vaka sayılarında bir rekor daha kırılırken, spor salonlarından biri koronavirüs hastaları için hastaneye dönüştürüldü. 

Hindistan'da son bir günde 375 bin vaka kayıtlara geçti. Böylece söz konusu ülkede şu ana kadar kayıtlara geçen vaka sayısı 18,3 milyonu geçti. Güney Asya ülkesi, şu ana kadar toplam 32,9 milyon vakanın saptandığı ABD'den (Amerika Birleşik Devletleri) sonra ikinci sıraya yerleşti. Hindistan'da son bir günde koronavirüs kaynaklı 3 bin 645 can kaybı gerçekleşti. Ülkede şu ana kadar koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren kişi sayısı 204 bin 832'ye yükseldi. Araştırmacılar ise Hindistan'da gerçek rakamların çok daha fazla olduğunu düşünüyor. 

Aşı uygulaması çöktü!

Hindistan'da 28 Nisan Çarşamba günü itibarıyla 18 yaş ve üstü bütün vatandaşların uygulamaya kayıt yaptırabilecekleri ifade edildi. Fakat söz konusu uygulamanın yoğun talep üzerine çöktüğü görüldü. 

Spor salonu hastalar için hazırlandı

Hindistan'da vaka sayılarında yaşanan ciddi artış nedeniyle sağlık sistemi artık tamamen çöktü. Hastanelerde boş yatak kalmadığı belirtilirken, tıbbi oksijen bakımından da büyük sorun yaşanıyor. Tıbbi oksijen yetersizliği nedeniyle hayatını kaybeden hastalar var. Bu nedenle Güney Asya ülkesinde bulunan bir spor salonunun hastaneye çevrildiği fark edildi. Söz konusu spor salonuna koronavirüs hastaları için yataklar konuldu. 

Aşılar yetmiyor!

Hindistan, 1,4 milyara yakın nüfusa sahip bir ülke. Koronavirüse karşı aşılama kampanyası 2021 senesinin Ocak ayında başladı. Fakat söz konusu kampanyada ciddi bir yavaşlık var. Hindistan'da şu ana kadar nüfusun yüzde 10'una yakın bir bölümüne koronavirüs aşısının ilk dozu uygulandı. Nüfusun sadece yüzde 1,5'luk bölümüne koronavirüs aşısının her iki dozu birden uygulanabildi. Hindistan Sağlık Bakanı Harsh Vardhan, Maharaştra eyaletinde yaşayan ve 18-44 yaş grubunda yer alan Hintlilere koronavirüs aşısı için söz verdi. Fakat Vardhan, söz konusu eyalette aşı stokunun yetersiz olduğuna da dikkat çekti. 

Türkiye yardım gönderecek mi?

ABD (Amerika Birleşik Devletleri), 28 Nisan Çarşamba günü Hindistan'a tıbbi yardım yolladı. İngiltere de Güney Asya ülkesine tıbbi yardım gönderen ülkelerden biri oldu. Avustralya, İrlanda, Almanya ve Fransa da Hindistan'a tıbbi yardım göndereceğini bildirdi. Türkiye'nin söz konusu ülkeye yardım gönderip göndermeyeceği merak edilmeye başlandı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin Güney Asya ülkesine tıbbi yardım gönderebileceğini dile getirdi. Hindistan'da sağlık sisteminin iyileştirilmemesi ve gereken yardımların gönderilmemesi durumunda daha fazla can kaybı yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@