Hindistan'da koronavirüs kontrolden çıktı: Dumanlar yükseliyor!

Koronavirüsün kontrolden çıktığı Hindistan'da cansız bedenlerin açık havada yakıldığı görüldü. 

Dünya 27.04.2021 - 14:50 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Hindistan'da Mart ayındaki seçimler dolayısıyla düzenlenen kampanyalarda koronavirüs önlemlerine dikkat edilmedi. İngiltere ve Hindistan arasında düzenlenen kriket müsabakalarını binlerce kişi maske takmadan izledi. İnsanların rahatlıkla toplantılara, düğünlere ve dini etkinliklere katıldıkları görüldü. Öte yandan, Hindistan'da düzenlenen festivallere yoğun bir katılım olduğu ve insanların söz konusu festivallerde maske ve fiziki mesafe kurallarına hiçbir şekilde riayet etmedikleri fark edildi. Hatta bir festivalde insanların birbirlerine inek dışkısı attıkları görüntüler şaşkınlığa uğrattı. Böyle bir sürecin ardından Hindistan'ı koronavirüsün ikinci dalgası çok sert vurdu. 

Oksijen sorunu yüzünden ölenler var!

Hastanelerde boş yatak kalmadığı ve tıbbi oksijen bakımından sorun yaşandığı ifade edildi. Hatta remdesivir ile oksijen tüplerinin karaborsaya düştüğü bildirildi. Sağlık sisteminin çökmek üzere olduğu Hindistan'da koronavirüs en fazla Delhi, Kerala, Karnataka, Uttar Pradeş ve Maharaştra eyaletlerini etkiledi. Hindistan Sağlık Bakanı, ülkede alınan önlemlerin yetersiz kaldığına dair itirafta bulundu. Uzmanlar, rahatlık yüzünden Güney Asya ülkesinde böyle bir tablonun ortaya çıktığına dikkat çekti. Yeni Delhi'de yer alan bir hastanede minimum 20 hastanın oksijen sorunu yüzünden yaşamını yitirdiği öğrenildi. Hindistan'da bulunan 500'ü aşkın tesiste oksijen üretiminin gerçekleştirilmesi amacıyla harekete geçildi. 

Mutasyonlu koronavirüs ülkeyi mahvetti!

Hindistan'da mutasyonlu koronavirüs tespit edilmesiyle beraber vaka sayılarında ciddi bir artış meydana geldi. Güney Asya ülkesinde günlük vaka sayıları 300 binin üstüne fırladı. Hindistan'da son bir günde 323 bin 144 vaka kayıtlara geçti. Böylece söz konusu ülkede şu ana kadar 17 milyon 636 bin 307 vaka tespit edilmiş oldu. Hindistan'da şu ana kadar koronavirüs kaynaklı 2 bin 711 can kaybı gerçekleşti. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, vatandaşların mutlaka aşı yaptırmaları gerektiğini söyledi. Modi, bir fırtınanın Hindistan'ı sarstığını dile getirdi. 

Cansız bedenleri yakıyorlar

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bulunan krematoryumlarda her gün 100 cesedin yakıldığı ifade ediliyor. Krematoryumların yetersiz kalması üzerine cansız bedenlerin artık açık havada yakıldığı fark ediliyor. Cesetlerin yakılmasının ardından kemik parçacıkları ve küller kutuya yerleştiriliyor. 

İngiltere, oksijen tüpleri yolladı!

İngiltere, Hindistan'a yardım etmek için harekete geçti. İngiltere tarafından söz konusu ülkeye oksijen tüpleri ve ventilatör cihazları gönderildi. Almanya ve Fransa'da Hindistan'a acil yardım göndereceğini bildirdi. Singapur, Suudi Arabistan, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve AB (Avrupa Birliği) de Güney Asya ülkesine yardım gönderileceğini duyurdu. Bangladeş, Hindistan sınırını tedbir amaçlı kapatacağını ifade etti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@