Hindistan'da koronavirüsten ölenler açık alanlarda yakılıyor!

Koronavirüsün ikinci dalgasıyla boğuşan Hindistan zor bir dönemden geçiyor. Söz konusu ülkede, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin cesetleri açık alanlarda yakılıyor. 

Dünya 24.04.2021 - 11:10 04.05.2021 - 04:18 İlan35
Hindistan'da koronavirüsten ölenler açık alanlarda yakılıyor!

Koronavirüsün son dönemde en çok vurduğu ülkelerden biri de Hindistan oldu. Koronavirüsün ikinci dalgasıyla boğuşan Hindistan'da bir günde 300 binden fazla vakanın tespit edilmesi şaşkınlığa uğrattı. Böylece söz konusu ülke, günlük vaka sayısı bakımından rekor kırmış oldu.

Hindistan'da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin cansız bedenlerinin krematoryumlarda yakıldığı görülmüştü. Fakat can kayıpları öyle bir arttı ki artık krematoryumlarda bile yer kalmadı. Bu nedenle koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin cesetlerinin artık açık alanlarda yakıldığı görüldü. 

Hindistan koronavirüs tablosu

Hindistan'da şu ana kadar 16 milyon 610 bin 481 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 189 bin 549 can kaybı gerçekleşti. 

Tıbbi oksijen bulunamıyor

Hindistan'da günlük vaka sayılarının 300 binleri geçmesi üzerine koronavirüs hastalarının hayatta kalmaları için büyük bir önem taşıyan tıbbi oksijen hususunda sorun yaşanmaya başladı. Hindistan'da yer alan birçok hastanede koronavirüs hastalarını yatıracak boş yatak bile kalmadı. Bu nedenle doktorlar, koronavirüs hastalarından evlerinden çıkmamalarını istiyor. 

Kamu sağlığı krizi!

Güney Carolina Tıp Fakültesi'nden Krutika Kuppalli, ülkedeki tablonun ne kadar korkunç boyutlara ulaştığını anlattı. Koronavirüs yüzünden sağlık sisteminin artık çökme noktasına geldiğini belirten Kuppalli, ülkede adeta kamu sağlığı krizinin ortaya çıktığını dile getirdi. 

"Bu kadar sert bir dalga beklenmiyordu"

Öte yandan, Hindistan'da hastanelerde yer kalmaması nedeniyle koronavirüs hastalarına araçlarda tıbbi oksijen verildiği görüldü. Konuya ilişkin açıklamada bulunan bir yetkili, Hindistan'ın bu kadar sert bir dalga beklemediğini söyledi. Söz konusu yetkili, hem vatandaşların hem hükümetin rahatlığı nedeniyle hastanelerde ilaçların, yatakların ve tıbbi teçhizatların yetmediğini dile getirdi. 

Aşılama programı nasıl gidiyor?

Hindistan'da koronavirüsün kontrol altında tutulması için aşılama kampanyası başlatıldı ancak şu ana kadar nüfusun çok az bir bölümü aşılanabildi. Hindistan hükümeti, 18 yaş üstü herkesin 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren koronavirüs aşılarına erişebileceğini aktardı. Hindistan'da aşılama kampanyası için yeterli sayıda aşının bulunmadığı belirtildi. 

Vaka sayıları neden patlak verdi?

27 Mart 2021 tarihinde Hindistan'da eyalet seçimleri başlatıldı. Bu kapsamda çeşitli seçim kampanyaları yürütüldü. Fakat seçim kampanyalarında koronavirüs önlemlerine asla dikkat edilmediği görüldü. Mart ayının ortalarında Hindistan ve İngiltere arasında kriket karşılaşmaları yapıldı. Bu karşılaşmaları 130 bin insan maske takmadan seyretti. Hindistan'da insanların önlemleri umursamadan düğünlere ve toplantılara gittikleri, dini toplantılara katıldıkları fark edildi. Kumb Mela Festivali'nde insanların maske ve mesafe olmadan kalabalık halde bir arada bulunmaları da ikinci dalgayı tetikledi. Ugadi Festivali'nde ise Hintlilerin birbirlerine inek dışkısı atmaları şaşkınlığa uğrattı. Hindistan'da insanların temizliğe dikkat etmemeleri de koronavirüsün yayılmasında önemli bir etken olarak değerlendiriliyor. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@