Hindistan'ın başına gelmeyen kalmadı! Yangında 13 koronavirüs hastası öldü

Koronavirüsün ikinci dalgasının patlak verdiği ve sağlık sisteminin çöktüğü Hindistan'da bulunan bir hastane yangın çıktı. Söz konusu yangın sonucu 13 koronavirüs hastasının yaşamını yitirdiği bildirildi. 

Dünya 23.04.2021 - 14:46 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Hindistan son dönemde koronavirüsün ikinci dalgasıyla boğuşuyor. Nüfusun fazla olması ve hastanelerin yetersiz kalması nedeniyle söz konusu ülkede sağlık sistemi çökmüş durumda. Hindistan'da oksijen tankında gerçekleşen sızıntı sebebiyle 22 koronavirüs hastası hayatını kaybetmişti. Güney Asya ülkesi bu kez hastane yangını ile sarsıldı. Yangın, Hindistan'a bağlı Mumbai eyaletinin 70 kilometre kuzeyinde yer alan Virar beldesinde meydana geldi. Vijay Vallabh Hastanesi'nde koronavirüs hastalarının tedavi altına alındığı yoğun bakım servisinde yangın çıktığı öğrenildi. Söz konusu yangın sonucu 13 koronavirüs hastasının yaşamını yitirdiği tespit edildi. 

Ventilatöre bağlı hastalar yaşamını yitirdi

Yangının nedeni havalandırma ünitesinde gerçekleşen patlama olarak açıklandı. Yangın nedeniyle ventilatöre bağlı durumda olan 13 koronavirüs hastasının yaşamını yitirdiği öğrenildi. 90 hastanın tedavi altında olduğu Vijay Vallabh Hastanesi'nde çıkan yangın söndürüldü. Yangından kurtulan hastalar ise yakında bulunan hastanelere götürüldü. 

Hindistan koronavirüs tablosu

Hindistan'da şu ana kadar 16 milyon 263 bin 695 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 186 bin 928 can kaybı gerçekleşti. 

Oksijen bulamıyorlar

Hindistan'da yer alan hastanelerde koronavirüs hastalarının hayatta kalmalarını sağlamak için şart olan tıbbi oksijen hususunda sorun yaşandığı ortaya çıktı. Hindistan'daki hastanelerin birçoğunda boş yatak kalmadığı ifade edildi. Bu nedenle koronavirüse yakalanan insanların evlerinden dışarı çıkmamaları isteniyor. 

Sağlık sistemi çöküşte

Güney Carolina Tıp Üniversitesi'nden Krutika Kuppalli, Güney Asya ülkesindeki korkutucu tabloya işaret etti. Koronavirüs yüzünden sağlık sisteminin çöküşte olduğunu dile getiren Kuppalli, bu nedenle kamu sağlığı krizinin ortaya çıktığını dile getirdi. Hindistan'da koronavirüs hastalarının araçlarda tıbbı oksijen desteği aldıkları görüldü. Konuya ilişkin açıklamada bulunan bir yetkili, söz konusu ülkenin, koronavirüsün ikinci dalgasını bu kadar ciddi beklemediğine dikkat çekti. Söz konusu yetkili, rehavet nedeniyle hastanelerde yer alan yatakların, tıbbi teçhizatların ve ilaçların yetmediğini dile getirdi. 

Aşılama programında da sıkıntı var

Hindistan'da koronavirüse karşı yürütülen aşılama programında sıkıntı yaşanıyor. Güney Asya ülkesinde şimdiye dek nüfusun çok az bir bölümüne koronavirüs aşısı yapıldı. Hükümet, 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 18 yaş üstü herkesin aşılara erişebileceğini söyledi.

Cesetler yakılıyor

Hindistan'da şu anda yeterli sayıda koronavirüs aşısı bulunmadığı belirtildi. Öte yandan, söz konusu ülkede koronavirüs yüzünden hayatını kaybedenlerin cesetlerinin yakıldığı görüldü. Cesetleri krematoryumda yakan görevlilerin zor anlar yaşadıkları fark edildi. Krematoryum, cesetlerin yüksek sıcaklıklar altında yakıldıkları mekânlara verilen isim. Yakma işleminin ardından hem küller hem de kemik parçacıkları kutuya konuluyor. 

Vakalar neden arttı?

Hindistan'da 27 Mart 2021'de eyalet seçimleri başlatıldı. Seçim kampanyalarında önlemlere hiçbir şekilde dikkat edilmedi. İngiltere ve Hindistan arasında kriket karşılaşmaları düzenlendi. Söz konusu karşılaşmaları seyredenlerin maske takmadıkları ve mesafeye uymadıkları görüldü. Öte yandan, insanların düğünlere ve toplantılara kalabalık bir şekilde katıldıkları, dini toplantılarda bir arada bulundukları fark edildi. Kumb Mela Festivali'nde koronavirüs yokmuşçasına eğlenenler oldu. Tüm bu etkenler birleşince koronavirüsün ikinci dalgası ülkeyi sert bir şekilde vurdu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@