TikTok'da adeta yeni bir akım haline gelen araba hırsızlığı, geçen yıla göre yüzde 2.500 artan hırsızlığa da neden gösterildi.

TikTok'da başlayan yeni akımda lüks otomobillerin bir USB cihaz yardımıyla nasıl çalınacağı anlatılırken Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinde sırf bu videolar sebebiyle hırsızlık vakalarının arttığı dikkat çeken rakamlarla açıklandı.

Sigara Fiyatlarına İndirim Şoku! Sigarada Fiyatlar İlk Defa Düştü! Sigara Fiyatlarına İndirim Şoku! Sigarada Fiyatlar İlk Defa Düştü!

Mynet'ten aktarılan bilgilere göre; TikTok üzerinden ABD'de bazı markalara ait arabaları çalmak için USB şarjlar kullanılarak hırsızlık videoları yayınlanmaya başlandı.

TikTok is changing the way music hits are made and promoted

TikTok ve YouTube'da yayınlanan videolarda sadece bir USB şarj kablosu kullanılıyor ve arabanın nasıl çalınacağının adımları paylaşılıyor ve detaylı anlatım ile bu ‘eğitici’ videolar nedeniyle ülke çapında araba hırsızlıkları da adeta patladı.

Özellikle dikkat çeken 414HypeHouse'un yanı sıra birçok hesap tarafından yayınlanan videolar, Uzak Doğulu iki araç üreticisinin araçlarını hedef almaktayken videolarda direksiyon simidinin yanındaki sütun altı kaportasını çıkaran ve çalıntı arabaları çalıştırmak için bir USB kablosu kullanan araba hırsızları gösteriliyor.

Bu arada videolarda hırsızların çalıntı arabalarla gezdiğini ve onları çarptığını veya bırakıp gittiğinin de gösterilemsi ayrıca bir özendirici sebep olarak ortaya çıktı.

Araba hırsızlığı stok fotoğraflar | Araba hırsızlığı telifsiz resimler, görseller | Depositphotos

Artış trendinin başladığı görülen Milwaukee eyaletinin Wisconsin şehrinde, iki araç üreticisinin modellerinin çalınmasının araba hırsızlıklarının yüzde 66'sını oluşturduğunu, bunun da  geçen yıla göre yüzde 2.500 oranında arttığı ifade edilirken Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinde bulunan St. Petersburg'deki polis departmanı ise araba hırsızlığı konusunda "olağandışı bir eğilim görüldüğünü" açıkadı.