Hitler'in eşyalarının satışa çıkmasına tepki yağdı!

İkinci Dünya Savaşı'nda dünyayı kasıp kavuran Nazi Almanyası'nın lideri Adolf Hitler'in 8 parça eşyası toplamda 87 bin 500 dolara satıldı. İftira Karşıtı Komisyonu (ADC) Başkanı Dvir Abramovich, bunun Naziler yüzünden ölenlerin hatırasına leke süren utanç

Dünya 21.04.2021 - 14:35 04.05.2021 - 04:19 İlan35

Almanya'nın Nazi Partisi kontrolü altında bulunduğu dönemdeki lideri Adolf Hitler'e ait olan tarak, sigara tabakası, el aynası ve ayakkabı fırçası gibi eşyalar Avustralya’nın Perth kentindeki JB Askeri Antikalar müzayede evinde açık artırmaya çıkarıldı. İkinci Dünya Savaşı döneminde gerçekleşen ve Holokost olarak adlandırılan yahudi soykırımının sorumlusu olan Adolf Hitler'in 8 adet eşyasının Avusturya'daki bir müzayede evinde satışa sunulması tepkilere yol açtı. İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki birçok katliamın sorumlusu olarak gösterilen Hitler'in eşyalarının satışa çıkarılması, "Ölenlerin hatıralarına saygısızlık" olarak nitelendirildi.

Eşyalar 87 bin 500 dolara satıldı!

Üzerinde Nazi sembolleri bulunan metal sigara tabakasını 29 bin dolara, tarak ise 19 bin dolardan alıcı buldu. Tepkilere neden olan açık artırmada el aynası 15 bin dolara, sos tabağı 11 bin 500 ve ayakkabı fırçası 13 bin dolara satıldı. Adolf Hitller'e ait olan bütün eşyaların satılmasından elde edilen gelirin 87 bin 500 dolar (yaklaşık 700 bin 420TL) olduğu ifade edildi. Yapılan satış işleminden elde edilen gelirin korkunç olduğunu bildiren protestocular, Nazi postalı altında ezilen insanların torunlarının bu satışı bir hakaret olarak algılayacağını kaydetti.

Dvir Abramovich: "Hitler bu ticareti alkışlardı, utanç verici"

İftira Karşıtı Komisyonu (ADC) Başkanı Dvir Abramovich, söz konusu açık artırmanın "büyük bir ayıp" olduğunu aktardı. Yahudi karşıtlığıyla savaşmak için kurulan komisyonun başkanı olan Abramovich, Alman diktatör Hitler'in bugün yaşaması halinde "JB Askeri Antikalar'ın bu korkunç ticaretini alkışlayacağını" dile getirdi. Hitler'in mirasının sevimli hale getirilmesinin büyük bir yanlış olduğunu vurgulayan Abramovich, satışı kınadıklarını belirtti. 

Müzayede evi sahibi Blewitt: "Tarih, iyisiyle kötüsüyle bir bütündür"

Müzayede evi olarak siyasi bir duruş sergilemediklerini aktaran JB Askeri Antikalar’ın sahibi Jamey Blewitt ise tarihin iyi ve kötü yanlarıyla bir bütün olduğunu kaydetti. Blewitt, Hitler'in eşyalarını satmanın, onun düşüncelerini destekleme anlamına gelmediğini ifade etti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@