Hollanda hükümeti, Ukrayna’nın yıkımdan sonra tekrar inşa edilebilmesi ve NATO’yla yapılacak iş birliğinin daha geniş bir şekilde olması için Kiev yönetimine 274 milyon euroluk bir yardım yapacağını duyurdu.

Hollanda hükümeti, Ukrayna’nın yıkımdan sonra tekrar inşa edilebilmesi ve NATO’yla yapılacak iş birliğinin daha geniş bir şekilde olması için Kiev yönetimine 274 milyon euroluk bir yardım yapacağını duyurdu.

Hollanda Ukrayna’ya yardımını esirgemedi

Ukrayna, geçtiğimiz yıl Rusya’nın kendisine savaş açmasıyla birlikte büyük yıkımlara uğradı. Rusya, özellikle bazı bölgelerde taş üstünde taş bırakmadı. Ukrayna, halen direnişini sürdürüyor. Rusya’nın yaptığı taarruz şu zamanlarda yavaşladı. Savaşın bitmesinin ardından Ukrayna yıkılan yerlerin tekrar inşasını yapmak için yardım ihtiyacında bulunacak. Bu yardımlar maddi ve manevi Ukrayna’nın tekrar ayağa kalkması için çok önem arz ediyor. Avrupalı devletler Ukrayna’ya yeniden inşa için yapacağı yardımları açıklamaya başladı. Bu devletlerden bir tanesi de Hollanda oldu.

NATO ve Ukrayna arasında iş birliği

Hollanda, Rusya’nın askeri taarruzunun halen sürdüğü Ukrayna’da bu taarruzun bitiminde yeniden inşa için ve NATO’yla yapılacak iş birliğinin büyütülmesi için Ukrayna’ya 274 milyon euro gönderme kararı verdi. Hükümet yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi:

“Hollanda Ukrayna’ya ek yardımda bulunacak. Bu, 2023 yılı için Ukrayna’ya gönderilecek olan 2,5 milyar euroluk yardımın bir kısmı olacak. Bu da 274 milyon euroya denk geliyor.

Yapılan açıklamada 180 milyon euronun tekrar inşa edilecek olan binalara ve tarım sektörüne yönelik bir yardım olacağı duyuruldu. Hollanda hükümeti yaptığı bu yardım ile Ukrayna ile NATO arasındaki pozitif ilişkileri güçlendirmek ve geleceğe yatırım yapmak için 75 milyon euroluk bir katkı yaptıklarını açıkladı. Bu adımın NATO’nun ileride kapasitesini genişleteceği öngörülüyor.

5 milyon euro da Ukrayna kültürel mirasına yönelik tahsis edildi

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Diğer taraftan yapılan açıklamada uluslararası suçların cezasız kalmasına karşı mücadele programı kapsamında 14 milyon euro destekte bulunulacağı belirtildi. Buna ek olarak Ukrayna’da işlenen suçların hesabının sorulmasına yönelik bilgi toplayan Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin çalışmalarına da ayrıca destekte bulunulacağı net bir şekilde dile getirildi. 274 milyon eurodan kalan 5 milyon euro da Ukrayna’da bulunan kültürel mirasın korunmasına yönelik bir destek olacak. Böylelikle, Hollanda hükümetinin Ukrayna’ya göndereceği desteğin hepsinin nereye gideceği belirlenmiş oldu.