Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son zamanlarında konuşmalarında bahsettiği hukuk reformuyla ilgili çalışmalar merak ediliyordu. Hukuk reformunun ne zaman yapılacağı ve yürürlüğe sokulacağına dair internetten cevaplar aranmaya başlanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son zamanlarında konuşmalarında bahsettiği hukuk reformuyla ilgili çalışmalar merak ediliyordu. Hukuk reformunun ne zaman yapılacağı ve yürürlüğe sokulacağına dair internetten cevaplar aranmaya başlanmıştı. Erdoğan'ın müjdesini verdiği hukuk reformu için 6 Bakanlığın ortaklaşa çalışmalar yürüttükleri belirtildi. Oluşturulan taslak metninin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu, Erdoğan'ın da bu taslağı yakın zamanda kamuoyuna duyuracağı ifade edildi.

AİHM'in kararları nasıl uygulanacak?


Hukuk reformuna dair hazırlanan taslak, dün Beştepe'de yapılan toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu. Taslak üzerinde özellikle Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığının yaptığı çalışmalar ön plana çıktı. Taslakta AİHM kararlarıyla ilgili alınacak tavır ve bu kararların ülkede nasıl uygulanacağına dair yol haritası çizildi. AİHM'in Türkiye'ye vereceği tazminat cezalarının ödenmesi konusunda bazı değişiklikler önerildi.


Taslakta hangi konular öne çıktı?


Taslakta yer alan düzenlemelerden biri hakim ve savcıların terfi ve atamalarında kullanılacak "puanlama sisteminin" getirilmesi oldu. Öte yandan tutukluluk süreleriyle ilgili alınan yeni kararlara taslakta yer verildiği kaydedildi. Ticari uyuşmazlıkların çözüleceği arabuluculuk merkezleri kurulacak, ekonomi alanında tahkimlerin teşviki sağlanacak. Son zamanlarda ülkenin gündemine oturan hayvan katliamlarıyla ilgili geliştirilen hayvan hakları yasası yürürlüğe girecek. Dış ülkelere asker yollama tezkereleri ve teknoloji atılımları da taslağın kapsamı içine alınacak, Cumhurbaşkanlığı sisteminin güçlendirilmesi sağlanacak.