Hükümet Bayramdan Sonra Açıklayacak! Kredi ve Kredi Kartı Borçlarına Yapılandırma Müjdesi

Kredi borçlarına yönelik önemli karar! Yüz binleri yakından ilgilendiren gelişme gündeme geldi. Hükümet tarafından düğmeye basıldı.

Ekonomi 24.07.2021 - 13:29 24.07.2021 - 13:30 Berkay Keskin

Devlet hem vatandaşın hem iş dünyasının salgının oluşturduğu koşullardan normale geçiş sürecinde finansman erişimini bir nebze kolay hale getirecek, kredi sisteminin etkin çalışmasına daha fazla destek sağlayacak kararlar aldı. 

Kredi borçlarına yönelik son dakika değişikliği gündemde! Cumhurbaşkanı kararı ile bankalara, mali kuruluşlara borcu bulunan şirketler için finansal yeniden yapılandırmanın süresi iki sene daha ertelendi. Bu bağlamda 205'i büyük ölçekli olmak üzere 235 firmanın 56 milyar liralık borcuna yapılandırma gerçekleştirildi. Vatandaşlar büyük bir merakla ayrıntıları araştırıyor!

Çerçeve Anlaşmalarla Belirlenecek

Finansal yapılandırma ile borcu bulunan firmaların kullandığı kredileri geri ödeyebilmeleri ve istihdama katkı sağlamaları amaçlıyor. Yapılandırmaya yönelik esaslar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yönetmelik hükümleri kapsamında bulunan çerçeve anlaşmalarla belirleniyor. Uygulama süresinin iki sene uzatılmasına ilişkin karar dünden itibaren yürürlüğe girdi. 

Söz konusu olan kurum ve kuruluşlar, dahil oldukları risk grubundaki diğer borçlularla bir bütün olarak ya da kısmen tekrardan yapılandırmaya tabi tutulabilmektedir. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, finansal yeniden yapılandırma çerçeve anlaşması bağlamında 26 milyon lira ve üstünde borcu bulunan 205 firma alındı ve bunların 56 milyar liralık borcuna yapılandırma işlemi uygulandı.

Yapılandırma İçin Sözleşme İmzalandı! 

25 milyon liradan az kredi borcu bulunan 30 firmayla da 325 milyon liralık borcu için yapılandırma için sözleşmeye imza atıldı. Kredi borçlarına yönelik önemli karar gündeme geldi. Hükümet tarafından düğmeye basıldı. Devlet hem vatandaşımızın hem de iş dünyasının salgının olumsuz koşullarından arınarak normale geçiş döneminde finansman erişimini kolaylaştıracak, kredi sisteminin etkin çalışmasına daha fazla destek sağlayacak kararlara imza attı.

Küçük İşletmelere Teminat Kolaylığı Sağlanıyor!

Ekonomi reform eylem adımlarından biri olarak bilinen küçük işletmelerin alacak sigortası sistemi ile güvence altına alınan alacaklarının bankalar kapsamında teminat olarak kabul edilmesinin sağlanması amacıyla finansmana erişime kolaylık getirildi.

Alacakların türü, borçluya ilişkin koşullar, makroekonomik ortam gibi belirleyici faktörler makul kayıttan düşme süresini tanımlamak adına zorluk meydana getirdiğinden dolayı, kayıttan düşme zamanının uygunluğu gerekçelerini denetime hazır bulundurma koşuluyla bankalara bırakıldı.

Kredi Tahsis Süreçleri Rehberi Yayınlandı

BDDK, sorunlu alacakların çözümlenmesi, kredi tahsis ve izleme süreçlerine yönelik iki yeni rehber yayınlandı. Kredilerin sınıflandırılmasına yönelik yönetmelikte gerçekleştirilen değişiklikle bankaların kredi sınıfı değişikliklerine ilişkin özellikleri yazılı hale getirilerek denetime hazır bulundurulma zorunluluğu geldi. 

Bankalar tarafından yeniden yapılandırmadan önce borçlunun geri ödeyebilme kapasitesine yönelik bir değerlendirme gerçekleştirmeye ilişkin hüküm yönetmeliğe ilave edildi. Yönetmelikteki bir diğer yapılan değişiklik de KOBİ'lerin finansmana erişiminde karşı karşıya kaldıkları teminat sorununun azaltılması adına Devlet Destekli Ticari Alacak Sigorta Poliçelerinin ikinci grup teminat olarak sayılmasına ilişkin.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@