Hükümet sözünü tuttu! Kira yardımı, faizsiz kredi, hibe desteği veriliyor! 83 milyar destek ayrıldı, başvurana veriliyor

Hükümet sözünü tuttu! Kira yardımı, faizsiz kredi, hibe desteği veriliyor! 83 milyar destek ayrıldı, başvurana veriliyor. Başvuru yapmak isteyenler kaçırmasın.

Ekonomi 10.09.2021 - 10:38 10.09.2021 - 10:38 Volkan Arık

Hükümet sözünü tuttu! Kira yardımı, faizsiz kredi, hibe desteği veriliyor! 83 milyar destek ayrıldı, başvurana veriliyor. Hükümetten faizsiz kredi ve kira desteği ile birlikte hile açıklaması geldi. Özellikle mücadele sürecinde salgından ekonomik olarak olumsuz etkileyen vatandaşlara sahip çıkacağını sık sık söyleyen hükümet hibe desteği programı sayesinde tam 83 milyar liralık destek paketini paylaştı. Ekonomiyi ayakta tutmak için verilen destekler sayesinde kira yardımı, faizsiz kredi ve hibe desteği ile esnaf rahat bir nefes alacak. Hükümetten destek ödemeleri ile ilgili flaş açıklamalar haberimizde...

Koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde ekonomik anlamda olumsuz etkilenen esnaflara hükümet sahip çıkıyor. Özellikle bu süre içinde gelir kaybı yaşayan, dükkanını kapatmak zorunda kalan, aynı zamanda kapanma sürecine de kapalı olan işletmeler için hükümetten destek sözü geldi. Hibe desteği, kira desteği ve faizsiz kredi imkanları sayesinde milyarlarca lira Destek olan esnaflar rahat bir nefes alma imkanı bulacak. Şu ana kadar toplamda 2 milyon 540 bin esnaf, 8 milyar 954 milyon lira destek ödemesi aldı. Ciro kaybı yaşayan esnaflara da toplamda 212 milyon lira ciro kaybı desteği sağlandı. Bu konuda hükümetten yeni açıklamalar geldi.

hukumet-sozunu-tuttu-kira-yardimi-faizsiz-kredi-hibe-destegi-veriliyor-83-milyar-destek-ayrildi-3

1 MİLYONDAN FAZLA ESNAFA FAİZ İNDİRİMLİ KREDİ

Koronavirüse mücadele sürecinde ekonomik anlamda olumsuz etkilenen esnaflara hükümet tarafından 74 milyar lira faizsiz kredi imkanı verildi. Aralık 2020 tarihinden önce vergi mükellefi olan ve NACE kodlarında bulunan esnaflara da gelir kaybı desteği sağlandı. Toplamda gelir kaybı desteği verilen esnaf sayısı 1 milyon 163 bin oldu.

KİRA DESTEĞİ VERİLDİ

Yine koronavirüsle mücadele sürecinde ekonomik sıkıntı yaşayan esnaflara da kira desteği sağlandı. İş yerleri kira olan esnaflara Büyük şehirlerde 750 lira kira desteği ödemesi yapılırken diğer şehirlerde ise 500 lira verildi. Esnafların gelir kaybı desteği almak için yaptıkları başvurulardan 1 milyon 78 bini onaylandı. Toplamda 4 milyar 285 milyon ödeme yapıldı. Kira desteği kapsamında ise 171 bine esnaf 359 milyon 212 bin lira ödeme aldı.

hukumet-sozunu-tuttu-kira-yardimi-faizsiz-kredi-hibe-destegi-veriliyor-83-milyar-destek-ayrildi-2

HİBE DESTEĞİ ESNAFA CAN SUYU OLDU

Tam kapanma nedeni ile birçok esnaf zarara uğramış ekonomik anlamda sorun yaşamaya başlamıştı. Esnaflara iki ayrı grupta tam kapanmada hibe desteği ödemesi verilmesine karar verilmişti. 3 ve 5 bin lira olmak üzere verilen hibe desteği ödemelerinden 1 milyon 75 bin kişi 3'er bin lira olarak faydalanırken 217 bin esnaf ise 1 milyar 86 milyon lira ödeme aldı. Esnafa verilen hibe desteği kapsamında toplam tutar 4 milyar 310 milyondan fazla oldu.

hukumet-sozunu-tuttu-kira-yardimi-faizsiz-kredi-hibe-destegi-veriliyor-83-milyar-destek-ayrildi-1

FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ VERİLİYOR

Ayrıca devletin hala devam eden faizsiz kredi imkanları da bulunuyor. Esnaf kredi ve kefalet Kooperatifleri aracılığı ile ya da doğrudan Halkbank üzerinden faizsiz kredi ve %50 faiz indirimini kredi kullanmak mümkün. Geçtiğimiz yıl bu krediler için başvuran esnaf sayısı 1 milyon 162 bin olurken toplamda 67.5 milyar lira faizsiz kredi sağlandı. 2021 yılında ise faizsiz kredi için başvuru yapan esnaf sayısı 1163000 olurken 74 milyar lira faiz indirimli kredi kullandırıldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@