Hükümet, emekli maaşları, asgari ücret, EYT ve 3600 ek gösterge konusunda ara formül arayışına girdi. Ayrıca çiftçinin girdi fiyatlarına destek verilmesi de gündemde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilgili bakanlıklara bu konuda talimat verildiği öğrenildi. Çalışmaları tamamlandıktan sonra önce meclise gelecek bütçe planlarını uygun olması halinde de hayata geçirilmesi için hemen gereken adımlar atılacak.

Hükümet talimat verdi!  EYT ve 3600 ek gösterge son dakika gelişmesi! Emekli maaşı ve asgari ücret alanları da kapsıyor.

Hükümetin yıl öncesinde uzun zamandan beri kamuoyunun talepleri ve istekleri olan 3600 ek gösterge, EYT, emekli maaşı ve Asgari ücretin iyileştirmesi gibi konularda adım atmaya hazırlanıyor. Dar gelirli ve dezavantajlı gruplar konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilgili bakanlıklara çalışma yapmaları yönünde talimat verdiği öğrenildi. Yapılacak olan çalışmalar önce meclise sunulacak. Plan ve bütçe konusunda çalışmaların uygun olması durumunda ise hemen hayata geçirilmesi için adımlar atılacak. En çok beklenen 3600 ek gösterge konusu zaten Geçtiğimiz günlerde yazılı vaat olarak verilmişti. Bunun yanında konusu da tekrar gündeme gelecek. Ayrıca çiftçilere verilen destekler, emekli maaşları, asgari ücrette hükümetin gündemindeki konular arasında yer alıyor.

hukumet-talimat-verdi-eyt-ve-3600-ek-gosterge-son-dakika-gelismesi-emekli-maasi-ve-asgari-ucret-3

5 KRİTİK ÇALIŞMA MASADA

Hükümetin gündeminde emekli maaşları, asgari ücret, EYT'liler için yeni bir formül, çiftçinin desteklenmesi, 3600 ek gösterge konusu bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimat sonrasında bakanlıkların konular hakkında çalışmaya başladığı öğrenilirken ve yaşanan gelişmeler ise Yeni yılda ortaya çıkacak. 2022 yılının sonuna kadar bu konudaki tüm sorunların çözüme kavuşması bekleniyor. Kulislerden gelen bilgilere göre 2021 yılında ekonomide yaşanan sorunlarla ilgili olarak gelen talepler gündeme geldi. ilgili bakanlıklar konu ile ilgili görevlendirilirken çalışmaların bu yolun sonuna kadar tamamlanması ve meclis gündeminde değerlendirilmesi bekleniyor.

ÇALIŞMALAR KABİNEYE SUNULACAK

Vatandaşların taleplerini değerlendiren hükümet, bakanlıklardan yapacağı çalışmaların maliyet hesaplarını da çıkarmasını istedi. Söz konusu adımların gerçekleştirilmesi için önce maliyet hesaplarının belirlenmesi gerekiyor. Yapılacak olan çalışmalar ise meclisten önce kabineye sunulacak. Çalışmaların bütçeye uygun bulunması durumunda ise hayata geçebilmesi için hemen talimat verilecek.

hukumet-talimat-verdi-eyt-ve-3600-ek-gosterge-son-dakika-gelismesi-emekli-maasi-ve-asgari-ucret-2

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR ÖNCELİKLE

Çalışma Bakanlığı tarafından ilk ön çalışmanın emeklilikte yaşa takılanlar konusunda olacağı öğrenildi. Ara formül niteliğinde bir çalışma yürüten bakanlık belli oranda mağduriyetin ortadan kaldırılması için formül arayışına girdi. Bakanlığın yapacağı çalışmaların sonucuna göre sadece bir sefere mahsus olarak sigorta prim gün sayısını dolduran ve emekli olmak için yaş süresini bekleyenlerin mağduriyetimin ortadan kalkması için düzenleme yapılabilir. Bakanlığının yürüttüğü çalışmalar bekleme süresini 2 3 yıla düşürmeyi planlıyor.

3600 EK GÖSTERGE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Bunun yanında Geçtiğimiz günlerde yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sırasında sözü verilen 3600 ek gösterge konusunda da çalışmalar devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yine bu çalışmaları yürütürken 2022 yılının sonuna kadar 3600 ek gösterge düzenlemesinin getirilmesi bekleniyor.

hukumet-talimat-verdi-eyt-ve-3600-ek-gosterge-son-dakika-gelismesi-emekli-maasi-ve-asgari-ucret-1

ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİ MAAŞLARI

Asgari ücretin artırılması ve emekli maaşlarına yapılacak zam da yine masada. Hükümetin bu yönde olumlu adımlar bulunurken asgari ücret yapılacak olan görüşmeler sonucunda netleşecek. Ancak daha önce memur maaşlarına yapılan zamlar göz önünde bulundurulduğunda 2022 yılında asgari ücrete rekor bir zam gelmesi bekleniyor.

ÇİFTÇİLER İÇİN YENİ ADIMLAR ATILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurmayları ile yaptığı toplantılarda çiftçiler içinde yeni çalışmalar yapılması yönünde kararlar çıktı. Özellikle dezavantajlı olan kesimlere yönelik çalışmalar yapılırken çiftçilerin destek ödemelerinin arttırılması gündeme geldi.