Hükümetten yeni gelen adımla beraber asgari ücretin yüksek bir artışla yılı kapatacağı ifade ediliyor. Erdoğan ve bakanlıklar da harekete geçti. Asgari maaş alan vatandaşlar heyecanla yeni maaşın yüzde kaç artacağını bekliyor. Bakan Vedat Işıkhan, 2024 asgari ücretine dair merak edilen sorulara yanıt verdi.

Asgari ücret maaşı konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere bakanlıkların yoğun çalışması devam ediyor. Maaşların bir an evvel artması alım gücünün de aynı oranda yükselmesi tek temenni. Peki asgari ücret yüzde kaç zamlanacak? Hükümetin bu adımları neticesinde uzmanlar da asgari maaşın kaç TL olacağına dair yorumlarını yapıyor. 

2024 Asgari Ücrette Yüksek Zam Mesajı!

Bakanlığın yaptığı açıklama doğrultusunda, 2024 yılı için yapılacak asgari ücret zammının yüksek olacağı ve çalışanların düşük enflasyonla beraber alım gücünü iyice artıracağı tahmin ediliyor. Bu bağlamda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, aralık ayında asgari ücret zammı çalışmalarının başlatılacağını belirtti. Işıkhan, "2024 yılında uygulanacak asgari ücret zammı konusunda taraflarla bir araya gelerek, iş dünyamızın ve işçilerimizin lehine olumlu kararlar almayı hedefliyoruz. Bakanlık olarak, çalışanların ve işverenlerin yanındayız ve tüm haklarını koruma görevini ciddiyetle yerine getiriyoruz." 

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank hesabı olanlar dikkat! Bankadan açıklama yapıldı! Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank hesabı olanlar dikkat! Bankadan açıklama yapıldı!

Önümüzdeki Sene Mayıs'ta Zam Yapılacak mı?

Önümüzdeki sene asgari ücrete ikinci bir zammın yapılıp yapılmayacağı merak konusu haline geldi. Çünkü son yıllarda hem Aralık hem de Temmuz aylarında maaşların artırıldığını görüyoruz. Hükümetin politika adımlarının farklılaşması ve gittikçe düzelen ülke ekonomisini de ön plana alacak olursak, ikinci bir zam Mayıs ayında gelmeyebilir.