Hükümetten Duyuru Yapıldı Nefes Kredisi Limitleri Arttı Başvuruları Başladı

Son dakika olarak yayımlanan haberde, hükümet destekli olarak verilen nefes kredilerinde limit artışına gidildi. Vatandaşların bildiği 6 ay geri ödemesiz olan ve esnaf olan kişilerin

Ekonomi 05.06.2021 - 13:49 05.06.2021 - 13:53 Berkay Keskin

Son dakika olarak yayımlanan haberde, hükümet destekli olarak verilen nefes kredilerinde limit artışına gidildi. Vatandaşların bildiği 6 ay geri ödemesiz olan ve esnaf olan kişilerin alabilecekleri nefes kredisi kampanyasında yeni detaylar belli oldu. Nefes kredisi devlet destekli olarak bankalar aracılığı ile verilmektedir. Esnaf olan kişilerin aldığı 3000 TL ile 5000 TL hibe destekleri haricinde başlatılan nefes kredisi kampanyası en fazla 200 bin TL'ye kadar verilmektedir. 

Sizlerde eğer başvuru yapmak istiyorsanız, KGF tarafından belirtilen şartlara uygun olmanız durumunda nefes kredisi başvurusunu bankalardan yapabileceksiniz. Nefes Kredisi başvurusu nasıl yapılır ve kredi veren bankaları haberimizde sizlere sunuyoruz. İşte detaylar...

Nefes Kredisi Veriliyor

Nefes kredisi esnaf olan kişilere verilen destek kredisidir. Bu kredilerde ilk kredi taksit ödemesini 6 ay ertelemeli yapabileceksiniz. Nefes kredisi 10 milyon TL altında yıllık cirosu olan esnaflara ve 2020 yılında cirosu 2019 yılına göre % kayıp yaşayanlara verilecek bir kredi türüdür. 

Ticaret yapan, Deniz ticareti yapan, Sanayi ve ticaret odaları, Sanayi ve ticaret borsalarına kayıtlı olan üyelerin başvuru yapacağını söyleyebiliriz. 

Nefes Kredisi Ne Kadar Verilecek?

Nefes kredisi almak isteyenlerin merak ettikleri bir diğer konu ise ne kadar onay alabilecekleri olmaktadır. 2020 yılındaki toplam cirosu 1 milyon TL'yi geçmeyen kişiler, en fazla 50 bin TL kredi alabileceklerdir. Nefes kredisi adında kredi başvurusu yapan ve 2020 yılındaki cirosu toplamı 1 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan KOBİ işletmeleri de en fazla 200 bin TL kredi alabileceklerdir. 

Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nefes kredisi başvurusu yapacak olan kişiler, kredi başvurularını kolay yöntemler ile bankalar üzerinden yapabilecekler. Bankalarda kredi başvurusu yaptığınızda sicil sorgulaması da yapılacak. Bu sebeple eğer banka siciliniz bozuk ise kredi onayı alamayabilirsiniz. Kredi başvurusu için ayrıca TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun verdiği demeçte, TOBB üzerinden veya odaborsaların sistemi üzerinden evraklarınızı e-belge olarak edinerek, kredi başvurusunu yapabileceksiniz. 

Nefes Kredisi Veren Bankalar

Kredi alacak olan kişilerin en çok tercih ettiği yer bankalar olacaktır. Banka şubelerine bizzat giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Devlet destekli nefes kredisi için anlaşmalı bankalar şu şekildedir. 

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Garanti BBVA, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Denizbank, Akbank, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası. Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası üzerinden kredi alacak olan kişiler faizsiz başvuru yaparak, islami şartlara göre kredi onayı alabileceklerdir. Bu kredilerde faiz yerine kar payı oranı sizlere sunulur. 

Geri Ödemeleri Nasıl Olacak?

Nefes kredisi geri ödemeleri için 12 aylık bir vade yapabileceksiniz. 6 ay geri ödemesiz olan bu kredilerde ilk taksit ödemelerinde ise 6 ay erteleme yapma imkanı oldukça sevindirici haber olmaktadır. Nefes kredisi üzerinden yapılan faiz ve kar payı oranları .5 olarak belirlenmektedir. Banka şubelerine belirtilen tarih günlerinde ödemelerinizi yapmanız gerekmektedir. Nefes kredisi alacak kişiler, başvuru yapmak için banka şubelerine gittiklerinde ödemeler ile ilgili detaylı bilgileri de öğreneceklerdir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@