İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, İstanbul'da olası bir depreme karşı hazırlıkların önemine dikkat çekerek, 7 adımlık bir eylem planı açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, İstanbul'da olası bir depreme karşı hazırlıkların önemine vurgu yaparak, "İstanbul Deprem Seferberlik Planı" kapsamında atılacak adımları belirledi. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından olası İstanbul depreminin Türkiye'nin ana gündem maddelerinden biri haline geldiği şu dönemde, İBB tarafından başlatılan çalışmaların hız kesmeden sürdüğüne dikkat çekti.

Gökce, 39 ilçe belediye başkanlığı ve teknik ekipleriyle yaptığı toplantıda olası deprem riskine karşı alınacak kritik önlemleri belirledi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise, "Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu'nun deprem dirençli kent vizyonuyla hazırladığımız İstanbul Deprem Seferberlik Planı'nda uygulama adımlarımız hızlanıyor. Afet sürecinde, koordinasyon yetisinin, asayiş, lojistik, kurtarma vb. süreçlerde ne denli önemli rol oynadığını hepimiz gördük. İBB ve ilçe belediyeleri arasındaki ortak işbirliğinin öneminin farkında olarak, seferberlik ruhunu kaybetmeden, süreci ilerletmemiz çok önemli" ifadelerine yer verdi.

İstanbul Deprem Seferberlik Planı'nda uygulanacak 7 adım ise şöyle:

Uzlaşı Kültürü: Riskli binaların dönüşümü için uzlaşı kültürünü ateşlemek gerekiyor.

Kira Yardımı: Ekonomik şartlara uygun kira yardımı yapmak.

Güçlendirme Çalışmaları: Kamu yararına maliyetine güçlendirme gerçekleştirmek.

Kolon-Kiriş Kesintileri: Zemin katlarda kolon-kiriş kesilmesinin önüne geçmek.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Denetimler: İnşaatlar için imar ve yapı denetimlerinin gerçekleştirilmesi.

Duyarlı Park ve Meydanlar: Depreme duyarlı park ve meydanlar oluşturmak.

Kurtarma ve Afete Müdahale: Kurtarma ve afete müdahalede yerel kapasiteyi artırmak.

Gökce, tüm ilçe belediye başkanlarına ve teknik ekiplere katkılarından dolayı teşekkür ederek, ortak gündem toplantılarının sıklaştırılması ve koordinasyonun hızlı şekilde ilerletilmesi gerektiğini belirtti. İstanbul'da olası bir depreme karşı hazırlıkların tamamlanması için sağduyu, akıl ve seferberlik ruhuyla hareket edilmesi gerektiğine dikkat çeken Gökce, deprem dirençli bir kent hedefi doğrultusunda çalışmalara devam edeceklerini vurguladı.