Beşiktaş’ta bulunan ve mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Swiss Otel arazisinin satılmak istenmesiyle ilgili ortalık karıştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Beşktaş'taki Swiss Otel arazisinin satış işlemi kararı oylanırken ret oyu kullanmalarının ardından disipline sevk edilmeleri istenen CHP’li iki meclis üyeleri Özgür Öz ve Mehmet Ali Tüy kamu zararı oluştuğu gerekçesi yürütmenin durdurulmasını istediler.

Swiss Otel arazisinin satış işlemi kararının iptali için dava açan CHP’li iki meclis üyesi, daha önce de Gazeteduvar’dan Osman Çaklı’nın haberine göre, 18 Mayıs'ta İBB Meclisi'nden geçen karara, İYİ Partili meclis üyeleri Bora Kılıç ve Yakup Fındık ile birlikte şerh düşmüşlerdi.

İmamoğlu İBB Meclis toplantısında konuşuyor

63 bin metrekarelik arazinin satışıyla ilgili CHP'li üyeler Öz ve Tüy İstanbul 4. İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması ve belediye meclis kararının iptali için 6 ve 7 Eylül tarihinde iki ayrı dava açarken  Öz ve Tüy’ün avukatı İsmail Hakkı Atal, İBB Meclisi’nin kamu yararını gözetmediğini vurgulayarak, müvekkillerinin CHP Disiplin Kurulu’na sevk edilmek istenmesine tepki gösterdi.

Dolmabahçe hattında bulunan Swiss Otel arazisinin mülkiyeti İBB’de bulunuyorken üst kullanım hakkının ise 1989 yılındaki meclis kararıyla Özyeğin Ailesi'ne ait Anadolu Japan Turizm A.Ş.'ye 43 yıllığına verildiği biliniyor. Üst kullanım hakkı 2032'ye kadar bu şirkette olunca da şirket araziye otel yapıp işletmeye başlamıştı.

İstanbul'da 13 belediye, ek bütçe yaptı

Turizm ve konut imarı bulunan bu arazi, 2010 yılında AKP'li Kadir Topbaş döneminde satılmak istenmiş muhalefet şerhi sonrasında İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nin engeline takılmıştı ki mahkeme gerekçeli kararında ihaleye sadece üst kullanım hakkı sahibi şirketin katılmasının, yasalara aykırı biçimde ihalede açıklık ve rekabet koşullarının sağlanamayacağını belirtmişti.

Meteoroloji Dışarı Adım Atmayın Diyor! Sağanak Yağış Cumartesi Pazar Günlerini Esir Aldı! Meteoroloji Dışarı Adım Atmayın Diyor! Sağanak Yağış Cumartesi Pazar Günlerini Esir Aldı!

O dönem İBB’nin şirketten satış için aldığı 1.2 milyar TL’yi geri ödememesi üzerine araziye tapuda ipotek kararı koyulmuş olunca da 2022’ye gelindiğinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu döneminde bedelin ya İBB tarafından ödenmesi ya da arazinin satılıp bedelin böyle karşılanması gerektiği için konu mayıs ayındaki meclis toplantısına taşındı.

Bu toplantıda oy çokluğuyla satış işlemi kabul edilirken CHP’li meclis üyeleri Özgür Öz ve Mehmet Ali Tüy ret oyu kullanarak dikkatleri üzerlerine çekmişlerdi.

Swissotel The Bosphorus Istanbul Istanbul Rezervasyon | Otelz.com

Öz ve Tüy’ün avukatı İsmail Hakkı Atal, daha önceki bu süreci hatırlatarak, “Şehrin göbeğinde ve Boğaziçi ön görünümde yer alan, sadece İstanbul'un değil Türkiye'nin arsa ve yeşil alan niteliğindeki en değerli gayrimenkullünün üst kullanım hakkı Anadolu Japon Turizm A.Ş.de olduğu için üst kullanım hakkını sahibinden başka kimse almak istememiş, bu nedenle sadece söz konusu şirket ihaleye katılmıştır” ifadeleri ile haksız rekabet koşullarının geçerli olduğunu sözlerine ekleyerek, söz konuşu şirket ve benzer ortaklık yapısındaki kardeş şirketlerin diğer ihale katılımcılarına göre imtiyazlı olduğunu savundu.

Swiss Otel arazisi üzerinden başlayan ve CHP’li üyelerin dava açmasına uzanan tartışmalar nedeniyle iki üyeni disipline sevki istenirken bunu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talep ettiğini söyleyen Atal, “Müvekkillerim grup kararına aykırı davrandıkları için disiplin isteniyor. Grup cinayet işlerse, bu insanlar buna mı uyacak? Böyle mantıksızlık olmaz. Tüzüğe aykırı bir işleme uyulmaması gerekirdi. Müvekkillerim, kamunun menfaatine uygun davranış sergiledi. Aksine o grup dahilinde onay veren herkesin disipline sevk edilmesi gerekir. Tüm idareler kamu yararına işlem yapmak zorundadır. Ortada disiplin suçu var ise bu İmamoğlu’na aittir. Onun disipline sevk edilmesi gerekiyor” dedi.