İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ülkemizde koronavirüsün en yaygın olarak yaşandığı yer olan İstanbul'a yeni tedbirler getirdi. Yeni alınan tedbirlerle bazı mekan ve kuruluşlarda kısıtlamaya gidilecek.

Sigortasız Ev Hanımlarına Devletten Maaş Müjdesi! E-Devlet'ten Başvurular Başladı Sigortasız Ev Hanımlarına Devletten Maaş Müjdesi! E-Devlet'ten Başvurular Başladı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ülkemizde koronavirüsün en yaygın olarak yaşandığı yer olan İstanbul'a yeni tedbirler getirdi. Yeni alınan tedbirlerle bazı mekan ve kuruluşlarda kısıtlamaya gidilecek. İBB aldığı yeni tedbirleri, perşembe gününden itibaren uygulayacak.Yeni alınan tedbirlerle beraber;

- Yüz yüze eğitimin okullarda başlamasının ardından İSMEK kursları da eğitime başlayacaktı. Ancak koronavirüs vaka sayısındaki artış ve ihmalkarsızlıklar nedeniye İSMEK açılış tarihi ertelendi ve daha ileriki bir tarihte açılacak.

- İBB’ye ait kültür merkezlerinin kapalı kalacak bunun yanında tüm müzeler ve SPOR AŞ’nin işlettiği İBB spor tesisleri vatandaşın hizmetine kapatılacak.

- Kapalı salonlarda izleyicisi olan sahne sanatları da online olarak izleyiciyle buluşacak.

İBB koronavirüsün hızla yayılmasın karşın yeni önlemler almaya başladı. Alınan yeni önlemler Perşembe gününden itibaren uygulanmaya başlayacak. 19 Kasım Perşembe günü başlayacak yasaklar şimdilik kısıtlı alanlarda uygulanacak.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve İBB Bilimsel Danışma Kurulu'nun önerileri kapsamında yeni önlemler aldı. İBB'nin aldığı yeni önlemler kapsamında 9 Kasım itibarı ile uzaktan, dönüşümlü çalışma yöntemine geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin alınan kararlar ve konuya ilişkin kamuoyuna yaptığı açıklamaya bakacak olursak; "Covid 19 salgını, küresel çapta ikinci dalga halinde hızla yayılmaya devam etmektedir. Maalesef salgın ülkemizde de hızlı bir yayılma eğilimine girmiş hatta bilim insanlarının ifadesine göre, Nisan-Mart dönemindeki etkisinin de üzerine çıkmıştır." diyerek alınan yeni tedbirlerin nedenlerini ve yeni kısıtlamaları ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'da İstanbul'un koronavirüs mücadelesi konusunda endişeli. Türkiye'de Covid-19'un en yaygın görüldüğü il İstanbul'dur. Koronavirüs vaka sayıları günden güne artıyor, sosyal mesafeye uyulmuyor sözlerini kullandı. Buna ek olarak İBB'de çalışan personellerin 2000 kişinin testinin pozitif çıktığını, 1322 personelin de karantina altında olduğunu açıkladı.Bu açıklamara ek olarak;

"Hasta tespitleri ve karantina süreçleri ile ilgili prosedürler zaman almaktadır. Mesela hastalıkla ilgili belirti göstermeyen personeller ancak rutin uygulanan testlerle tespit edilmekte, bu da halka hizmet sunan personellerin tespit edilene kadar, bulaşı yaygınlaştırma riskini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı genelgesinde çalışması uygun bulunmayan personelleri de ilave ettiğimiz zaman ciddi bir işgücü kaybı yaşandığı gözler önündedir. Bu kapsamda İBB olarak, bulaşın hem toplumda hem de çalışanlar arasında yayılmasını önleme ve herhangi bir hizmet aksamasına yol açmamak için, İBB’nin Bilimsel Danışma Kurulu tarafından yapılan öneriler titizlikle incelenmiş ve aşağıdaki kararlar alınmıştır:

1) Kayıt dönemi süren ve yakında yüz yüze eğitime başlaması planlanan İSMEK kurslarının açılışı ileri bir tarihe ertelenmiştir. Online kurslar ise belirli alanlarda sürdürülecektir.

2) Bilimsel veriler bulaşın hızlı yayıldığı alanlar olarak spor salonlarını ve havuzları işaret etmektedir. Bu vesile ile İBB’ye ait olan ve Spor A.Ş iştirakimizde işletilen tesislerin kapatılmasına karar verilmiştir.

3) Kültür Merkezleri de kapalı kalmaya devam edecektir.

4) Kapalı salonda izleyicisi olan sahne sanatlarının online olarak icra edilmesine karar verilmiştir.

5) İBB’ye ait açık hava kapsamına girmeyen tüm müzelerin kapatılmasına karar verilmiştir.

Hükûmetimizin, salgınla mücadele kapsamında atacağı ek adımlarla paralel olarak, kapanmanın boyutları daha da genişleyebilecektir. Bu kapsamda, sürdürülmesi gereklilik olan belediyeye ait tüm diğer işlemler rutin faaliyetlerine devam edecektir."