Tüm dünyada büyük beğeni toplayan Ice Age filmi ülkemizde de Buz Devri olarak özellikle seslendirmesiyle büyük beğeni toplamıştı. Ülkemizin belki de tek rakipsiz olduğu konu olan dublaj seslendirme konusunda en iyi örneklerden biriydi Buz Devri. Serinin yeni filmini beklerken bu konuda bile üzen bir haber geldi .

Animasyon film severlerin kültleri listesine giren Ice Age serisinden müjdeli haber gelmişti. Serinin 6. filminin yolda olduğu açıklanmıştı.

Ülkemizde filmin daha da harika bir duruma getiren seslendirmesi büyük bir başarıydı. Zaten Türkiye'nin belkide tek rakipsiz olduğu başarılı olduğu konu dublaj olarak biliniyor. Kanal 7'de ekrana gelen Hint dizilerindeki seslendirmeler bile başarı örneği diyebiliriz..

Hem karakterlere uyan sesler, hem espriler orjinali bozulmadan ancak tam kıvamında özgünlük katılarak orjinalinden daha da harika bir etki yaratıyordu. Özellikle çizgi filmler, animasyonlar konusunda orjinaline kıyasla bile harikalar yarttığımız bir gerçek. 

Buz Devri'de bu konuda son elimizde kalan başarılar. Usta isimler Ali Poyrazoğlu, Haluk Bilginer ve Yekta Kopan'ın seslendirmesiyle Ice Age'in Türkiye'de yeri bambaşka konumda. Öyle ki Sid'in "Hanım hanım bunlar benim yavrularım" sahnesi aklımıza yerleşen şahane anlardan biri.

Bu seslendirmelerin bu kadar harika yaratılmasının arkasında ise detaylı bir çalışma var. Orjinal yapımdan bazı sahnelerin ülkemize uygunca yorumlanma izinlerinin alınmasını seslendirme yönetmeninin çabasını şöyle ifade ediyor Yekta Kopan "Türkiye’deki seslerin rollerini özgürce yorumlamak için Amerika’daki yapımcılarla yazıştı, görüştü ve bizlerin rollerimizi bu coğrafyanın tonlamaları, replikleri ve yaklaşımıyla konuşmamız konusunda ne gerekiyorsa yaptı."

Sadece bu değil tabi Yekta Kopan sayfasından yaptığı açıklamada çalışmanın nasıl üzerine düştüklerini şöyle anlatıyor "Ali Poyrazoğlu’nun kendi bölümleri bittiği halde "Falanca sahneyi Yekta konuştuktan sonra bir kere daha konuşayım da, onun tonuyla repliğiyle dengeli bir sahne olsun" dediğini biliyorum. Anlayacağınız, bu filmlerin kayıtları boyunca herkes işin en iyi olması için emeğini, zamanını ve mesleki bilgisini tümüyle kullandı."

Ancak bizim yüzümüz güler mi? Tabi ki gülmez. Ekonomiden, şiddete, sosyal medyada klavyeyi eline alanın uzman bilgisindeymiş gibi her konuda bilgi sahibi gibi tüm canlılara nefret kin şiddet kusmasına kadar rehin alınmış durumundayız.. Normal bir sinema haberi alırken bile yüzümüz gülmedi.

SESLENDİRME KADROSU NEDEN DEĞİŞTİ?

PTT Gişelerinde Ödemeler Olacak! TC Kimlik Kartını Gösteren 40.000 TL Ödeme Alacak! PTT Gişelerinde Ödemeler Olacak! TC Kimlik Kartını Gösteren 40.000 TL Ödeme Alacak!

Buz Devri 6. filmi müjdesi gelirken bize kara haber geldi. Yeni filmde Yekta Kopan, Ali Poyrazoğlu ve Haluk Bilginer yer almayacak. Peki neden?

Yekta Kopan yaptığı açıklamada ülkemize bu yaz gelmeye hazırlanan Disney Plus'ta yayınlanacak olan filmde Disney'in fiyat politikası önceki 5 filmin çok altına kaldığını açıkladı. Dolar kurunun da geldiği son hal ile birlikte usta isimler bu durumu kabullenemediğini açıkladı.