İçişleri Bakanı Yardımcısı İsmail Çataklı'nın, Türkiye’ye gelen ve kayıt altına alınan 122 bin Suriyelinin kayıp olduğunu belirterek, 'İki yıldır aradık, taradık yoklar' demesi güne damga vurdu.

Emin Özgönül'ün haberine göre, Çataklı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyelerine sığınmacılar, yasa dışı göç ve insan kaçakçılığı konularında bilgi verirken toplantıda bir itirafta bulundu. 122 bin Suriyeli'nin adreslerinde olmadığını söyleyen Çataklı şöyle devam etti:

"Bizdeki 3 milyon 760 bin Suriyeli maksimum rakamdır. 8-10 milyon şehir efsanesidir. Bunun içerisinde askıya aldığımız 122 bin kişi de var. Bunları iki yıldır aradık, taradık, hiçbir yerde bulamadık, adreslerine gidip baktık, yoklar. Hiçbir kurumla temas etmediler, işlem yapamasınlar diye askıya aldık. 2016'dan bu yana 667 bin 854 kişi batıya geçiyor, tek tek kontrol ettik. Şu anda yerinde olmadığını tespit ettiğimiz de var. Suriyelinin Türkiye'de kayıtsız olma ihtimali sıfırdır."

"YOLDA RASTLADIM"

Komisyon üyesi CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan ise yaptığı açıklamada, “Geçen hafta Kırklareli'de sınırdan 20 kilometre uzakta yolda yürüyen kaçaklara rastladım. Binlerce kilometreyi aşıp buralara kadar geliyorlar. Bulgaristan'a geçememişler İstanbul'a gidiyorlar, jandarmaya haber verdim” demesi dikkat çekti.

Çataklı, 2016'dan bu yana 39 bin 319 göçmen kaçakçısının yakalandığını da açıkladı ancak bunlardan sadece 9 bin 459'u tutukland ve 29 bin 860'ı serbest kaldı.

Sosyal Medya Bakan Nebati'nin Burnu İle Coştu! Atilla Yeşilada Bu Defa Kendine Hakim Olamadı Dalgasını Geçti! Sosyal Medya Bakan Nebati'nin Burnu İle Coştu! Atilla Yeşilada Bu Defa Kendine Hakim Olamadı Dalgasını Geçti!