İçişleri, tam kapanmaya ilişkin merak edilen 5 soruya daha yanıt verdi!

İçişleri Bakanlığı, bugün saat 19.00'da başlayacak olan tam kapanmaya ilişkin en fazla merak edilen 5 soruya daha yanıt verdi. 

Güncel 29.04.2021 - 12:40 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Vaka sayılarını düşürmek isteyen Türkiye'de tam kapanma uygulaması bugün saat 19.00'da başlayacak. Tam kapanma uygulaması, 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00'a kadar sürecek. Bu süreçte kesintisiz bir şekilde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. İçişleri Bakanlığı, vatandaşların tam kapanma konusunda en fazla merak ettiği 5 soruya daha yanıt verdi. 

1) Vergi mükellefleri borç ödemeleri için sokağa çıkma yasağından muaf olacak mı?

Kurumlar Vergisi ödemelerinin son günü 30 Nisan Cuma günü olarak belirlendi. Bu nedenle Kurumlar Vergisi borcunu ödemek için bankaya gitmeleri gerekli olan vatandaşlar sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak. Söz konusu vatandaşların borçlarına dair bir tahakkuk fişi ya da borç durumu gösteren bir doküman sunmaları gerekiyor. Öte yandan, bu vatandaşlardan borç ödemesinin gerçekleştirileceği banka ile şirket arasındaki güzergâhtan dışarı çıkmamaları isteniyor. 

2) Tam kapanmadan önce uçak bileti alanlar ne yapacak?

Tam kapanma sürecinde bütün şehirler arası seyahatler için izin almak gerekecek. Tam kapanma sürecindeki seyahatlerde mecburi durumların mevcudiyetine bağlı olacak şekilde seyahat izni alınması gerekli olacak. Tam kapanma uygulanmasına yönelik karardan önce alınan yurt içi uçak biletleriyle, bugün saat 24.00'a dek (saat 19.00 ile saat 24.00 arası istisna olacak) yapılacak olan uçak yolculukları için vatandaşlardan seyahat izin belgesi göstermeleri talep edilmeyecek. 

3) Avukatlar nasıl çalışacak?

Avukatlar ve avukat stajyerleri, yargısal görevlerin yürütülmesiyle kısıtlı olmak şartıyla sokağa çıkma yasağı boyunca bulundukları il içerisinde ve mecburi durumlarda iş yerlerine, bürolarına, resmî kurum ve kuruluşlara, adliyelere, noterliklere ve kolluk birimlerine gidebilecekler. Yani bu konuda avukatlara yönelik herhangi bir kısıtlama olmayacak. 

4) Gazetecilerin seyahat izni almaları gerekecek mi?

Turkuaz basın kartı olan gazetecilerin iş gereği şehirler arası seyahat etmelerinin gerekli olduğu durumlarda kurumları tarafından hazırlanan görev belgelerini ve turkuaz basın kartlarını göstermeleri yeterli olacak. Söz konusu gazetecilerin seyahat izin belgesi almaları gerekmeyecek. 

5) Hostes ve muavinlerin seyahat izin belgesi almalarına gerek var mı?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre, tam kapanma sürecinde nakliye, lojistik, kargo ve taşımacılık gibi sektörler sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak. Söz konusu sektörlerde çalışan ve e-başvuru sisteminden görev belgesi alan hostes, muavin ve şoförlerin yolcu taşımacılığı ve yük taşımacılığı gerçekleştirilen araçlarla seyahat edebilmeleri için izin belgesi almaları gerekmeyecek. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@