İçişleri'nden tam kapanmaya ilişkin merak edilen 8 soruya yanıt!

İçişleri Bakanlığı, Türkiye'de 29 Nisan Perşembe günü başlayacak olan tam kapanma sürecine ilişkin en çok merak edilen 8 soruya yanıt verdi.

Güncel 28.04.2021 - 08:49 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de vaka sayılarının düşürülmesi amacıyla 29 Nisan Perşembe gününden 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar tam kapanma uygulanacak. İçişleri Bakanlığı, söz konusu uygulamaya dair vatandaşların en fazla merak ettikleri sorulara yanıt verdi. 

1) Sivil toplum örgütleri yardım çalışmalarına nasıl devam edecek?

Ramazan ayında yemek ve gıda kolisi dağıtımı gibi yardım çalışmalarında bulunan dernek ve vakıflar söz konusu çalışmalarına devam edebilecek. Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından gerçekleştirilen yardım çalışmaları da sürdürülebilecek. Kaymakamlık ve valiliklere yardım çalışmalarının konusu ile söz konusu çalışmalarda yer alacak gönüllülerin isimleri iletilecek. Gerekli koşulları yerine getiren dernek ve vakıf görevlileri, müracaatta yer alan bölge ve yardım çalışmalarıyla kısıtlı olması şartıyla sokağa çıkma yasağından muaf olacak. 

2) İkamet izni için randevuya sahip olan yabancılar ne yapacak?

Tam kapanma sürecinde ikamet izni randevuna sahip olan yabancılar, pasaport yerine kabul edilen seyahat belgesi ve e-ikamet başvuru formu ile birlikte İl Göç İdaresi Müdürlüklerine gidebilecekler. Söz konusu kişiler sokağa çıkma yasağından muaf olacak. Bu muafiyet sadece randevu saatleri ve kişilerin konutları ile İl Göç İdaresi Müdürlüğü arasındaki güzergâh ile kısıtlı olacak. 

3) Anneler Günü'nde çiçekçiler açık olacak mı?

Anneler Günü dolayısıyla çiçekçiler 8 Mayıs Cumartesi ve 9 Mayıs Pazar günü saat 10.00 ile saat 17.00 arasında faaliyet gösterebilecek. Kişiler konutlarına en yakın mesafede bulunan çiçekçi dükkânına gidebilecek. Çiçekçiler ayrıca söz konusu günlerde saat 10.00 ile saat 24.00 arasında vatandaşların evlerine servis hizmeti sunabilecek. 

4) Tren garları, otogarlar ve havaalanlarındaki işletmeler faaliyet gösterecek mi?

Tam kapanmada tren garları, otogarlar, havalimanları ve limanlarda yer alan işletmeler, kendi sektörlerine yönelik duyurulan önlemlere tabi olacak. Market ve yeme-içme yerleri, genelgeyle ortaya konulan şartlara ve sürelere riayet etmek şartıyla faaliyet gösterebilecek. Diğer işletmeler faaliyet gösteremeyecek. 

5) SGK prim borçlarının ödenmesi için sokağa çıkma yasağından muafiyet olacak mı?

2021 senesinin Mart ayına ilişkin SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) primleri ile yapılandırılmış durumda olan SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) prim borçlarının ikinci taksit ödemeleri 30 Nisan 2021 tarihine kadar yapılacak. Bu nedenle 30 Nisan 2021 tarihinde söz konusu borcunu yatırmak isteyen vatandaşlar, gerekli belgeleri sunmaları ve konutları ile SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) Müdürlüğü arasındaki güzergâhta kalmaları koşuluyla sokağa çıkma yasağından muaf olacak. 

6) Refakatçiler ve bakıcılar sokağa çıkma yasağından muaf olacak mı?

Ağır hastalara ve ileri yaş gruplarında yer alan vatandaşlara yardım eden refakatçiler ve bakıcılar, gerekli sağlık raporunu sunmaları haline sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak. Söz konusu muafiyet, belirli bir güzergâh ve süreyle kısıtlı olacak. 

7) Sokağa çıkma yasağından muaf olanlar şehirler arası seyahat edebilecek mi?

Tam kapanma sürecinde şehirler arası seyahatler yalnızca mecburi durumlarda yapılabilecek. Bunun için vatandaşların seyahat izin kurullarından gerekli izinleri alması zorunlu olacak. Yani sokağa çıkma yasağından muaf olan vatandaşların şehirler arası seyahat yapmak için ayrı bir izin almaları gerekli olacak. 

8) Evi ve iş yeri farklı şehirlerde olanlar ne yapacak?

Evleri ve iş yerleri farklı yerlerde olan vatandaşlar konusunda alınan karara göre, herhangi bir izin alınmadan işçi servisleriyle şehirler arası seyahat edilebilecek. Uşak-Kütahya, Manisa-İzmir, Yalova-İstanbul, Çerkezköy/Çorlu-İstanbul ve Gebze-İstanbul gibi güzergâhlar arasında iş amaçlı yolculuk yapılabilecek.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@