Borcu olan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren icra affıyla ilgili detaylar ortaya çıktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrısı üzerine hükümetin çalıştığı dar gelirlilere yönelik destek paketinde sona gelindi ancak 6 milyona yakın vatandaşı ilgilendiren düzenlemede ortaya çıkan detaylar kafa karıştırdı.

Altın mı, Borsa mı? Yatırımcı Neyi Tercih Etmeli? Altın mı, Borsa mı? Yatırımcı Neyi Tercih Etmeli?

Vatandaşların icra takibine uğramasına yol açan 2 bin lira ve altındaki borçları silinecek denilirken bu borçların toplam tutarının ise yaklaşık 30 milyar lira olduğu hesaplandı.

İcralık olanların beklediği haber: Hangi borçlar silinecek? İcra affı ne zaman yapılacak? - Haber365

Yani aslında birçok kamu ihalesinde bile duyduğumuz rakamların altında kalan tutarda icra borçları nasıl kapatılacağı, ne kadarının kapanacağı, nereye müracaat edilecği, hangi borçların kapanacağı merak ediliyordu.

Üzerinde halen çalışılan destek paketine ilişkin ayrıntıları Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı konuşmada açıkladı ve buna göre, 2 bin lira ve altındaki borçlar tasfiye edilecek, ayrıca da devlet hazinesi, elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklanan borçları da üstlenecek.

Kılıçdaroğlu 'Ödemeyin' dedi, Nebati borç silinme müjdesi verdi Son Dakika Haberler

Yapılacak düzenlemede 2 bin liraya kadar olan borçların, ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak göstererek vergiden düşmeleri sonucunda icradan düşeceği yani bu kapsamdaki vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanacağı öğrenildi.

Paketin ikinci ayağını ise takibi varlık yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlar oluşturacak ve bir milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını da devlet hazinesi üstlenecek.

İcra affı için tarih belli oldu: AKP'den 15 Ağustos ayarı - Ekonomi haberleri

Kanun değişikliği çalışmalarına Adalet Bakanlığınca başlanırken düzenlemenin, yeni yasama döneminin başlamasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) gündemine gelmesi bekleniyor.

Bu arada 2 bin liraya kadar olan borçları kapsayan icra dosyaları için başvurmaya gerek kalmadan otomatik olarak sistemden düşmesi planlanlar arasında yer alıyor.

Bakan Nebati'den, Kılıçdaroğlu'nun 'Borçlarınızı ödemeyin' sözlerine tepki

Kılıçdaroğlu O Borçlulara Seslendi: 'Borçlarınızı Ödemeyin, Seçimden Sonra Ben Halledeceğim'