40 Yıl düşünülse akla gelmeyecek şekilde Türkiye'de tarım ve hayvancılık yok edilmeye devam ediyor. İktidar eli ile ranta kurban edilen tarım ve mera arazilerine bir yenisi daha Çorlu’da eklendi.

Çorlu'da yer alan Seymen köyünde bulunan mera alanına hipodrom yapılması planı köy halkını ayaklandırdı. Bölge halkı "Kimler rant sağlayacak? Hayvanlarımız ne olacak?" soruları ile konuyu gündeme taşımaya ve destek bulmaya çalışıyor.

Tarım ve mera alanları her geçen yıl ranta kurban edilirken AKP iktidarı öncesi dünyanın sayılı tarım ülkelerinden olan  Türkiye'de kıtlık da hızla başlamasına rağmen talan nedense durmuyor.

SGK, SSK, Bağ-Kur, EYT emeklisine tek sefere mahsus ödeme! Garanti BBVA PROMOSYONDA ÇILDIRDI SGK, SSK, Bağ-Kur, EYT emeklisine tek sefere mahsus ödeme! Garanti BBVA PROMOSYONDA ÇILDIRDI

Yok edilmesi planlanan mera alanlarından bir tanesi de Tekirdağ Çorlu ilçesine bağlı Seymen köyünde yer aldı. 2 bin 600 dekarlık mera alanının 900 dekarlık bölümüne Veli Efendi Hipodromu yapılması planlanı ortaya çıkınca Seymen halkı ellerindeki tek mera alanının yapılaşmaya açılmasına tepki gösterdi.

Henüz bu talandan kimlerin rant sağlayacağı öğrenilemezken resmi verilere göre son 5 yılda 20 bin hektar üzerinde mera alanının vasfının değiştirildiği biliniyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ülkenin toplam alanının yaklaşık yüzde 20’si, tarım alanlarının ise yaklaşık yüzde 38’i olan 14,6 milyon hektar çayır ve mera alanı var.

Türkiye’de 1928’de çayır-mera alanı 46 milyon hektarken günümüzde 15 milyon hektarın bile altına düştü. Her geçen gün daralan mera alanlarına son olarak Seymen köyündeki alanda da eklenilmek isteniyor.

İşin aslında, köydeki mera alanının Çorlu Havalimanı’da yakın olmasından dolayı konumu itibarıyla rant sevdalılarının gözlerine kestirdikleri çok açık.

Bölge halkı ellerindeki tek mera alanına Veliefendi Hipodromu yapılmasına ve bu bahane ile de ranta açılmasına öfkeli.

KİMLERE RANT SAĞLANACAK?

Meralar rant alanı oldu

Seymen Köyü azası Serhat Civan konunun kirli yüzüne, mera alanının yanında satılık birçok tarla arazisi olduğunu söyleyerek şu sözlerle açıklık getiriyor;
“Neden özellikle mera alanı. Çünkü bedavaya alacaklar. Alternatif yerler çok. Kime kimlere rant sağlanacak. Buraya hipodrom yapılınca yanındaki arazilere ne olacak? Buralardan kimler faydalanacak? Bir ay önce hipodromu istemediğimize dair dilekçeyi Tekirdağ Tarım İl Müdürlüğüne verdik. Alt komisyonun hipodroma karşı mera alanı olduğu için olumsuz raporu verdi ancak üst kurul komisyonundan çıkacak karar belirleyici olacak.

Bölge halkından Mehmet Ali Çetin ise Veliefendi Hipodromu yapılması halinde koyunlarını satmak zorunda kalacağını ve yanındaki işçilerin de işsiz kalacağını belirterek, “Üç beş kişi zengin olacak diye bizleri mağdur etmeleri doğru değil. Hayvancılığı yok ediyorlar. Biz 1993 yılından beri buradayız. Burası hayvanlarımızı otlatabildiğimiz tek yer. Zaten burası bile yetmiyor” sözleriyle tepki gösteriyor.

“Neden özellikle mera alanı. Çünkü bedavaya alacaklar. Alternatif yerler çok. Kime kimlere rant sağlanacak. Buraya hipodrom yapılınca yanındaki arazilere ne olacak? Buralardan kimler faydalanacak? Bir ay önce hipodromu istemediğimize dair dilekçeyi Tekirdağ Tarım İl Müdürlüğüne verdik. Alt komisyonun hipodroma karşı mera alanı olduğu için olumsuz raporu verdi ancak üst kurul komisyonundan çıkacak karar belirleyici olacak."