İhtiyaç sahibi vatandaşlar bayram edecek! SGK başvuru yapanlara en az 6.000 TL karşılıksız ödeme yapıyor. Bayram gelmeden bayram ettirecek müthiş haber biraz önce SGK tarafından verildi. İhtiyaç sahibi olan vatandaşların başvuru yapmaları halinde SGK dan 6000 TL karşılıksız ve geri ödemesiz maddi yardım almaları mümkün. SGK'dan toplu ödeme alabilmek için birtakım şartları yerine getirmek gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda resmi Bir açıklamada mayınladı. Acil nakit paraya ihtiyacı olan milyonlarca kişinin yüzünü güldürecek olan gelişme ile ilgili detaylı bilgiler haberimizin devamında…

SGK peş peşe açıklamalar yaptı. Başvuru yapan vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 6000 TL karşılıksız ve geri ödemesiz toplu para verilecek. Paralar vatandaşların banka hesabına yatırılacak. Ancak zaman aşımına dikkat etmek gerekiyor. Yani toplu ödeme alabilmek için süresi içerisinde başvuru işlemlerini tamamlamak şart. Süreyi kaçıranların başvuruları kabul edilmiyor. Öte yandan SGK tarafından Sabah saatlerinde yapılan resmi duyuruda bağ-kur günlerini canlandırmanın da mümkün olduğu ifade edildi. Peki SGK’dan toplu ödeme almak için ne yapmak gerekiyor? SGK toplu ödeme için başvurular nereye yapılıyor?

ihtiyac-sahibi-vatandaslar-bayram-edecek-sgk-basvuru-yapanlara-en-az-6000-tl-karsiliksiz-odeme-1

YETİM AYLIĞI BAĞLANIYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından anne ve babası hayatını kaybeden çocuklara yetim aylığı bağlanıyor. Anne veya babası sigortalı bir işte çalıştığı sırada vefat eden kişiler başvuru yapmak koşulu ile SGK’dan düzenli olarak Maaş almaya başlayabiliyor. Kız çocukları için maaş almakta 1 yaş sınırı bulunmuyor yani evlenene kadar soy ismi değişene kadar yetim aylığı almaya devam edebiliyor. Ancak erkek çocuklar için bu durum biraz daha farklı. Erkek çocuklar için yaş sınırı 18 olarak belirlenmiş durumda. Fakat erkek çocuk yetim aylığı aldığı sırada yüksek öğretime devam ediyorsa 24 yaşına kadar maaş almayı da sürdürebiliyor.

ihtiyac-sahibi-vatandaslar-bayram-edecek-sgk-basvuru-yapanlara-en-az-6000-tl-karsiliksiz-odeme-2

YETİM AYLIĞI ALAN KIZ ÇOCUKLARINA EVLİLİK DESTEĞİ

Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu yetim aylığı alan kız çocuklarına evlilik desteği yani çeyiz parası yardımı da veriyor. Bu yardımdan faydalanmak isteyenlerin başvuru yapmaları gerekiyor. Başvurular ise 1 yıl süre içerisinde yapılmalı. Yani nikah yapıldıktan 1 yıl sonra çeyiz parası yardımı almak için başvuru işlemleri gerçekleşebiliyor. Zamanında başvuru yapmayanların Hakkı ise maalesef yanıyor.

ÇEYİZ PARASI NASIL HESAPLANIR?

SGK’nın verdiği evlenme ödeneği yani diğer adıyla çeyiz parası nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı da merak ediliyor. SGK genellikle çeyiz parası olarak yetim aylığı alan kadının 2 yıllık maaşını ödüyor. Yani vefat eden kişinin aldığı son maaşa göre evlilik ödeneği de farklılık gösteriyor. Yetim aylığı ne kadar oluyorsanız çeyiz parası hesaplamasında bunun 24 ay ile çarpabilirsiniz.

ihtiyac-sahibi-vatandaslar-bayram-edecek-sgk-basvuru-yapanlara-en-az-6000-tl-karsiliksiz-odeme-3

BAŞVURU SÜRESİNE DİKKAT

Çeyiz parası yardımı için zaman aşımı süresi bulunuyor. Bu nedenle yetim aylığı alırken evlenen kişilerin çeyiz yardımı alabilmek için başvuru süresini kaçırmaması gerekiyor. Evlilik ödeneği zamanaşımı süresi beş yıl olarak belirlenmiş durumda. Yani nikah yaptıktan sonra 5 yıl süre içerisinde sosyal güvenlik kurumuna bir dilekçe ile başvuru yapmanız durumunda çeyiz parası yardımı almak mümkün. Çeyiz parası yardımı sadece kız çocukları için ödeniyor erkek çocuklar için maalesef ki böyle bir fırsat bulunuyor.