İhtiyaç Sahiplerine Anında 1500 TL Yardım Parası Verilecek

İhtiyaç Sahiplerine Anında 1500 TL Yardım Parası Verilecek. Pandemi dönemine özel olarak verilen sosyal yardımlaşma yardımlarına bir yenisi eklendi.

Ekonomi 06.06.2021 - 20:29 06.06.2021 - 20:32 Berkay Keskin

İhtiyaç Sahiplerine Anında 1500 TL Yardım Parası Verilecek. Pandemi dönemine özel olarak verilen sosyal yardımlaşma yardımlarına bir yenisi eklendi. Pandemi dönemine ait, SGK aracılığı ile, ödenecek olan desteklerden birisi de 1500 TL yardım parası olmaktadır. Bu yardımlar Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışan ve belli süre sigortası düzenli yatan kişilere verilmektedir. SGK üzerinden verilen bu destek yardımlarına belirli şartlara uygun olan kişiler alabileceklerdir. Haberimizde sizlere 1500 TL yardım parası nasıl alınacak bu konu hakkında bilgiler verelim...

SSK veya Bağkurlu olan anne ve babasını kaybeden kız çocuklarına ayrıca, bir defaya mahsus olmak kaydı ile çeyiz yardımı da verilmektedir. Yetim kalan kız evlatları evlenesiye kadar babasının veya annesinin dul maaşını alacak, evlendikten sonra da çeyiz yardımı alacaktır. Evlendiği zaman bu evlatların maaşları kesilecektir. 

Sonunda Ödemeler Duyuruldu

Son Dakika haberi olarak verilen bu yardımlar en az 277 TL en fazla ise 1500 TL olarak yapılacak. Çeyiz yardımı, engelli yardımı, cenaze yardımı ve rapor parası ödemeleri yapılacak. Son dakika SGK üzerinden yapılan bu duyuruda şartlara uygun olan kişiler hemen başvuru yaparak, bu belirtilen destekleri alabileceklerdir. 

Rapor Parası

SGK üzerinden verilen rapor parası bu ay içinde de yatmaya devam edecek. Çalışan kişiler için iş göremez oldukları belirtilen bir raporları varsa, bu rapor parasını SGK kurumu tarafından alabileceksiniz. Raporlu günler için devlet ödeme yapacaktır. PTT hesaplarına yatacak olan bu rapor parası, rapor aldığınız gün sayısına göre belirlenmektedir. 

Dul Maaşı Veriliyor

Eğer eşiniz, vefat ettiğinde sigortalı olarak bir iş yerinde çalışıyorsa size dul maaşı kalacaktır. Belirli bir hizmet süresi boyunca dul maaşı alan kişilere devlet destekli olarak bu maaş ödenmektedir. Dul maaşı sadece eşlere verilecektir. Vefat eden kişinin ayrıca çocukları varsa, dul maaşı ve yetim maaşı olarak alınacak maaş bölünecektir. Verilen bu yardım SGK tarafından aylık olarak verilmektedir. Dul maaşı alan kişi eğer evlenirse, dul maaşı kesilecektir. 1500 TL'ye kadar dul maaşı verilmektedir. 

Engellilere de Destek Verilecek

2021 yılının Haziran ayından itibaren ve Pandemi döneminde normalleşmeye geçerken, engelli vatandaşlara da yardım parası verilecek. Vakıflar genel müdürlüğü tarafından verilecek olan bu yardım parasını alabilmeniz için engelli statüsünde olmanız gerekmektedir. Vakıflar genel müdürlüğü 818 TL ödeme yapacaktır. Bu ödeme aylık olarak yapılmaktadır. Ayrıca engelli raporu alan kişiler, engelli raporu aldıktan sonra sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanacaktır. Yapacağınız başvuru sonrası e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@