Ankara Büyükşehir Belediyesi kış destek paketine başvurular başladı! Vatandaşlar desteğe yönelik ayrıntıları merak ediyor. Peki nasıl başvuru yapılır? Başvuru koşulları neler? Detaylar haberimizin devamında...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından ilan edilen kış destek fonu çerçevesinde doğalgaz desteği parası ödemelerine başlanmaktadır. 27 Ekim tarihi içerisinde gerçekleştirilen açıklama ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek verileceği duyuruldu. Bu kapsamda doğalgaz destek parası ödemesi yapılacağı açıklanmıştı. Gerçekleştirilen son duyuru beklenen tarihi ilan belli oldu ve 16 Kasım 2021 tarihinden itibaren 4 ayda 2 bin 300TL olmak üzere ihtiyaç sahiplerine 400 milyon 450 bin 500 liralık doğalgaz desteğinin yatırılmaya başlanacağı tarih açıklandı.

Ankara'da Kimlere Sosyal Destek Sağlanacak?

Ankara il sınırları içerisinde yaşayan, müdürlüğümüze yoksulluk belgesi ile adrese dayalı aile beyanı ve nüfus cüzdan fotokopileri ile başvuru formu ile birlikte başvuruda bulunanlar SGK taraması ardından adresinize gerçekleştirilen sosyal değerlendirme ile beraber, aylık gelirleri TÜİK tarafından tespit edilen açlık ve yoksulluk sınırları altında bulunan ailelere yardımlar düzenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Aylık 600 TL Doğalgaz Desteği Ödenmeye Başladı

Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada, "190 bin 210 ailemizin Başkent Kartlarına 4 ayda toplam 2 bin 300'er liradan 400 milyon 350 bin 500 lira doğal gaz desteğimizin 600 liralık ilk ödemesini bugün yaptık. Her zorluğun üstesinden gelecek ve birlikte iyileşeceğiz" ifadelerini kullanan Mansur Yavaş ödemelerin yatırılmaya devam ettiğini dile getirdi.

Başvuru Yapan İhtiyaç Sahiplerine Doğalgaz Desteği

Belirtilen adresler üzerinden gerçekleştirilen başvurularda ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen vatandaşlara Ankara Büyükşehir Belediye kara kış fonu üzerinden ilk 3 ay 600 TL ve 4.ay ise 700 TL olacak şekilde 2 bin 300 TL doğalgaz desteği ödemesi yapılacak. Bu sayede ihtiyaç sahiplerinin zamlanan doğalgaz ücretlerinin ardından bu kışı ısınma sorunuyla karşılaşmadan geçirmesinin sağlanması hedeflenmektedir.

İhtiyaç sahipleri Ankara Büyüşehir Belediyesi resmi internet adresi üzerinden yardıma yönelik ayrıntılı bilgiye ulaşabilecekler. Vatandaşlar kış aylarında ekonomik olarak zorluk yaşıyor ve yakacak, doğalgaz, elektrik gibi fatura ödemelerinde güçlük yaşıyor. Bu kapsamda Devlet ihtiyaç sahibi olduğunu belgeleyen kişilere pek çok kalemde destek fırsatı sunuyor.