İhtiyaç sahiplerine sevindiren müjde geldi! Her ay alınacak devlet ödemeleri netlik kazandı. Ayrıntıları sizler için haberimizde derledik.

İhtiyaç sahipleri devlet tarafından sunulan pek çok kalemde desteğe başvurabilir ve her ay bu ödemelerden yararlanabilir. Peki nasıl başvuru yapılır? Koşullar neler? Detaylar haberimizin devamında sizlerle...

Aile ve Sosyal Hizmerler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahiplerine destek ödemesi gerçekleştiriliyor. 2022 senesinde gerçekleştirilen zam ile ödemeler Şubat ayı içerisinde zamlı olarak verildi. İhtiyaç sahiplerine destek ödemesi bu ayın 15'inden itibaren yeniden zamlanacak. Zamlanan bu ödemeler hesaba yatırılma süresi ay sonuna kadar devam edecek. Binlerce vatandaşımızın yararlandığı evde bakım parası ile ilgili detayları sizler için haberimizde sunduk.

Evde Bakım Parası Koşulları Neler?

Evde bakım parasından faydalanmak için en az %50 engelli olmak gerekmektedir. Bununla birlikte bu destekten yararlanmak için mevcut engelli durumunun Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı il müdürlükleri tarafından görevlendirilen yetkililerce belgelendirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu destek ödemesinden faydalanmak için ailede kişi başına düşen aylık gelirin, asgari ücretin üçte ikisinden daha az olması talep edilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, aylık olarak yaklaşık 600 bin engelli vatandaşımıza evde bakım hizmetinin sağlandığını belirtti. Bakanlık, 2022 yılı Ocak ve Temmuz dönemlerinde ödenen evde bakım maaşının 1800 TL'den 2400 TL'ye yükseldiğini duyurdu. E-Devlet sistemi üzerinden evde bakım parası ayrıntılarına ulaşabilirsiniz. 

Evde Bakım Parası Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

Engeli bulunan vatandaşlarımız evde bakım parası sorgulama işlemlerini şifreleri ile e-Devlet sistemine giriş yaparak gerçekleştirebilecekler. Giriş gerçekleştirilen sayfada mevcut olan 'Engelli Evde Bakım Ödeme Sorgulama' bölümünden evde bakım paranızı görüntüleyebilirsiniz. Evde bakım parası sorgulama işlemlerini SMS aracılığıyla yapmak isteyen kişiler, telefonlarının kısa mesaj kısmına BAKIYE yazıp 4747'ye ileterek sorgulama işlemini gerçekleştirebilecekler.

Gözden kaçırmayın

Suriye Neden Türkiye'deki Suriyelileri İstemiyor? Erdoğan'ın Sözleri Sonrası Esad Vetosu Geldi! Ama Neden? Suriye Neden Türkiye'deki Suriyelileri İstemiyor? Erdoğan'ın Sözleri Sonrası Esad Vetosu Geldi! Ama Neden?

Sizlerde evde bakım parasından faydalanmak istiyorsanız e-Devlet sistemine e-Devlet şifreniz ile giriş yaparak buradan başvurunuzu yapabilirsiniz. E-Devlet şifresi olmayan kişiler PTT şubelerine müracaat ederek belirli bir ücret karşılığında e-Devlet şifresi alabilecek. Devlet tarafından sağlanan daha pek çok desteğe e-Devlet üzerinden ulaşabilir ve koşullara uygun olmanız halinde başvurularınızı yapabilirsiniz.