Türkiye, 2023 Genel Seçimlerine hazırlanmaya başladı. 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan seçimler hayatın her alanını etkileyecek. İkinci el araba piyasasında hareketlilik hız kazandı. Peki, ikinci el araba piyasasında fiyatlar düşecek mi? Genel seçim öncesinde ikinci el araba satın almak doğru olur mu? İşte detaylar…

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 9 saat arayla meydana gelen deprem felaketi hayatı olumsuz yönde etkilemeyi başardı. 11 ildeki 13 milyon vatandaşımızı etkileyen deprem nedeniyle ikinci el araba piyasası durma noktasına geldi. 6-7 Şubat tarihlerinde meydana gelen ve artçıları devam eden deprem felaketi ekonomide de olumsuz sonuçlar doğurdu. Vatandaşlar en güvenilir yatırım aracı olarak altına yöneldi. Araba alım-satımlarının yerine arsa satışları geçti.

ikinci-el-araba_rfjnoi

Normalleşme döneminin başlamasıyla birlikte ise Türkiye seçim atmosferine giriş yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2023 Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs tarihinde yapılacağı açıklandı. Hem deprem felaketi hem de genel seçim kararı piyasalara yansımaya başladı.

13554713-728xauto

İkinci El Araba Fiyatları Pes Dedirtti

Enflasyon oranlarının yükselmesine paralel olarak ikinci el araba fiyatları artış göstermişti. Özellikle yaz aylarında en üst seviyeye ulaşan fiyatlar vatandaşa pes artık dedirtti. Araba fiyatları günlük olarak değişmeye başlamıştı. Kış aylarının gelmesiyle birlikte ise ikinci el araba piyasasındaki hareketlilik azaldı. Deprem ve genel seçim kararının etkisine rağmen Ramazan Bayramı öncesinde piyasanın yeniden toparlanması bekleniyor. Ramazan Bayramı tatilini değerlendirmek isteyen vatandaşların araba satın almak için harekete geçeceğini belirten galericiler, ‘’10 ila 15 gün içerisinde ikinci el araba satışları başlayacaktır’’ ifadelerini kullandı.

otomobil

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

400 bin TL’nin Üstü Araçlara İlgi Yok

İkinci el araba piyasasında en hızlı satışı yapan araçların 250 bin ila 400 bin TL arasındaki modeller olduğu belirlendi. 400 bin TL’nin üzerindeki araçların satışı ise durma noktasına geldi. Vatandaşın alım gücünün düşmesi ve taşıt kredi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle yüksek fiyatlı araçlara yönelim azaldı. Ayrıca, ÖTV oranları da araç satın alınmasına etkili oluyor. Sıfır araçların piyasada sınırlı sayıda bulunmasından dolayı ikinci el araç fiyatları tavan yaptı.

ikinci-el-araba-fiyatlari-1-ay-sonra-yuzde-50-dusecek-960750-5

Genel Seçimi Bekleyenler Var

14 Mayıs tarihinde sandık başına gidecek olan Türkiye, yeni iktidarı belirleyecek. Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ÖTV’nin kaldırılacağı vaadi sunuldu. Bu yüzden ikinci el araba satın almak isteyen vatandaşların genel seçimin sonucuna göre hareket etme planı da öne çıkıyor. Ramazan Bayramı öncesinde piyasasının hareketlenmeye başlaması ile birlikte ikinci el fiyatlarının artması bekleniyor. İkinci el araba fiyatlarının düşeceği yönündeki iddiaların doğruluk payı olmadığını belirten galericiler, ‘’Araba alma planı olan vatandaşlar ellerini hızlı tutmalı, yaz aylarında fiyatlar daha yüksek olur’’ ifadelerini kullandı.