İkinci El Araç Almak İsteyenler İçin Duyuru! Tam Kapanmadan Sonra Fiyatlar Uçacak

Koronavirüs salgını sebebiyle Ramazan Bayramı sonrasına kadar Tam Kapanmaya gidilmesine karar verildi. Alınan bu kararın otomotiv sektörüne de etkisi olacağı belirtildi. Konuya yönelik açıklamalar yapan sektör yetkilisi sıfır otomobil fiyatlarındaki yükse

Ekonomi 28.04.2021 - 23:48 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Pandemi sürecinin ekonomik etkileri ülkemizde hala yaşanmaya devam ediyor. Son olarak duyurulan tam kapanma kararına yönelik otomotiv sektöründe yetkililer önemli duyurular gerçekleştirdi. Habertürk'ün yapmış olduğu habere göre Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız kapanma sonrası otomobil fiyatlarında yükselme görüleceği dile getirildi. Bayram sonrasında zorunlu olarak ertelenen talebin tekrar oluşmasını beklediklerini dile getiren Ayyıldız, "Bu süreçte fiyat artışları %5'i aştı. Ayrıca, sıfır otomobil fiyatlarında yaşanan artışların etkisi ile de ikinci el otomobil fiyatlarında da yukarı yönlü bir hareket olacağını dile getirebiliriz." dedi.

Telefon ile Otomobil Satışları Sürecek

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Trugay Mersin ise otomobil satışlarının 20 gün içerisinde düşebileceğini fakat yaz aylarında tekrar artış yaşanacağını duyurdu. Ayrıca Mersin otomobil satışlarının sürmesi için bakanlıklar için görüşmeler yaptıklarını belirtti. Mersin bu süreçte telefon ile otomobil satışlarının süreceğini dile getirdiği açıklamasında;

"Ancak araç teslim konusu şuan için belirsiz. Bu konuda görüşmeler yapmaya devam ediyoruz. Bu kişilere ilişkin özel izin görüşmesi gerçekleştiriyoruz. Showroomları açmadan satışları sürdürmek için çaba sarfediyoruz." ifadelerini kullandı.

Servis Muamması Çözüm Bekliyor

17 Mayıs'a kadar devam edecek kapanma sürecinde izinli kesimler ve araçlar hareket halinde olacağı için servis hizmetinin şart olduğunu dile getiren Mersin, "Bu süreçte TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi'ne sahip olan yetkili servislerin tam kapanmadan muaf olması yönünde ilgili bakanlıklara görüşlerimizi belirttik. Kazalı otomobillerin onarımı da bu dönemde ayrıca önem teşkil ediyor. Hareket halinde olan araçlara ilişkin servis hizmetini tam kapanma döneminde bir kamu hizmeti olarak görmekteyiz. ifadelerini kullandı.

Araba Almak İsteyen Herkesi İlgilendiriyor

Araba almak isteyen vatandaşları yakından ilgilendiren bir gelişme gündeme geldi. İkinci el araç fiyatları ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, Ülkemizde geçen sene Mart ayında başlayan yeni tip covid-19 salgını sebebiyle insanların yatırımlarını ertelemesinin pek çok sektörü etkilediğini dile getirdi.

Salgın sebebiyle geçtiğimiz yıl ikinci el araç fiyatlarında artış yaşanmasından sonra yılbaşından itibaren piyasanın cidi oranda duraklama dönemine girdiğini belirten Yanık, şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda piyasada tam ikinci el otomobil alma zamanı. İkinci el otomobil fiyatlarında insanların düşüş beklentisi mevcut. Çünkü insanları o havaya sokmak için çaba sarfediyolar. İkinci el otomobillerde ciddi oranda düşüş yaşanmaz. Bizim düşüş yapabilmemiz için önce sıfır otomobillerin fiyatlarının artması gerekiyor. Son aylarda dolarda meydana gelen düşüşlere rağmen sıfır otomobillerin fiyatlarında düşme olmadığı gibi daha çok yükseldi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@