Araç sahibi olmak isteyen vatandaşların işi Her geçen gün daha da zorlaşıyor. Nisan ayı itibariyle araç alım satımı yapanların ödediği KDV yüzde 1’den yüzde 18'e çıkarıldı. Durum böyle olunca da araç fiyatları arttı özellikle ikinci el araç fiyatlarında beklenenin üzerinde zamlar ortaya çıktı. Şu anda hurda araçlar bile 40 bin TL'den satılıyor.

Gözden kaçırmayın

İşkur 100.000 Personel Alımı Yapacağını Duyurdu! Vasıflı, Vasıfsız En Az İlkokul Mezunu Olmak Yeter İşkur 100.000 Personel Alımı Yapacağını Duyurdu! Vasıflı, Vasıfsız En Az İlkokul Mezunu Olmak Yeter

Otomotiv sektöründe araç alım satımı yapanların ödediği KDV nisan ayı itibarı ile yüzde 1’den yüzde 18’e çıkarıldı. KDV zammı ile beraber araç fiyatları da maalesef zamlandı. Hatta ikinci el otomobillere öyle bir zam yapıldı ki vatandaşlar için artık otomobil almak Hayal haline dönüştü. Zaten araç sıkıntısı yaşanan piyasada KDV zammı da gelince burada araçların bile fiyatı 40 bin TL'ye kadar yükseldi. KDV zammı sonrasında araç fiyatlarında %2 civarında bir zam bekleniyordu ancak yapılan zamlar bunun çok üzerinde oldu.

KDV zammı ile araç satışları da düştü

Döviz kurları ve altın fiyatlarında yaşanan artış ile birlikte zaten araç piyasasında durgun günler yaşanırken yapılan KDV zammı ile birlikte fiyatların geldiği seviye araç satışlarının neredeyse durma noktasına getirdi. Ancak ikinci el araçlarda 100.000 liranın altında bulunan araçlar hurdaya dönüşmüş durumda ve 2020 yılı başında 5-10 bin TL aralığında satılan hurda araçlar şu an 40 bin liraya çıktı. Uygun fiyatlı otomobil sahibi olmak için ikinci el araç arayan vatandaşlar için ise durum artık içinden çıkılmaz bir hal aldı. Çünkü neredeyse 100.000 liranın altında ikinci el otomobil bulmak imkansız hale geldi.

Fiyatlar el yakıyor

Yapılan KDV düzenlemesi ile ilgili konuşan Arabam.com Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Dr. Naim Çetintürk, Özellikle nisan ayı başından itibaren KDV düzenlemesi sonrasında ikinci el piyasasında modellere göre değişen yaklaşık yüzde 1 ve 4 arasında zam gözlemlediklerini dile getirdi. KDV damının uygulanmaya başladığı nisan ayında Mart ayına göre satışların %33 geri çekildiğini belirten Çetintürk, ikinci el satışlarda ise yılın ilk çeyreği itibariyle düşüşün yüzde 25 olduğunu dile getirdi. Yapılan KDV zammının belirli marka ve modellerde devam ettiğini belirten Çetintürk, özellikle arz kaynaklı problemlerde olduğunu bu nedenle otomobil fiyatlarının her geçen gün artmaya devam ettiğini dile getirdi.