Salgının olumsuz etkilerinin sürdüğü bu süreçte ikinci el araç fiyatlarında hiç görülmeyen artışlar görüldü. Araba sahibi olmak isteyen vatandaşlar araç fiyatlarının ne zaman düşeceğini araştırıyor.

Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme! Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme!
Salgının olumsuz etkilerinin sürdüğü bu süreçte ikinci el araç fiyatlarında hiç görülmeyen artışlar görüldü. Araba sahibi olmak isteyen vatandaşlar araç fiyatlarının ne zaman düşeceğini araştırıyor. Konuya ilişkin açıklama ise Araç Satıfcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç tarafından yapıldı. Milyonlarca vatandaşın takip ettiği 2. El Otomobil piyasasıyla ilgili tüm detaylar haberimizin devamında sizlelre...

İkinci El Otomobil Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Pandemi süreciyle birlikte araç almak isteyen ve araç alış satış işlemi yapan vatandaşlar araçlardaki fiyat artışından yakınmaya başladı. Salgın nedeniyle sıfır araç üretiminin ve temininde Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç sahibi olmak isteyen kişiler için en uygun zamanın ne zaman olacağını açıkladı. Araba ücretlerinin ne zaman düşeceği yönünde gerçekleştirilen açıklamalar hala sürüyor.

Merkez Bankası'nın faizleri yükseltmesinden sonra pek çok banka da kredi faiz oranlarını yükseltti. Bu artıştan sonra araç alım satım işlemleri de düştü. İkinci el arabasını satamayan vatandaşlarsa fiyatlarda indirim uygulamaya başladı. Sıfır otomobillerde gerçekleştirilen kampanyalarla birlikte ikinci el araba alımları giderek düştü. Bu durumun üzerine ikinci el arabasını elinden çıkartmak, satmak isteyen vatandaşlar fiyatlarda indirim uygulamaya başladı.

Başkan Aydın Erkoç konuya yönelik yaptığı açıklamasında, "Son günlerde döviz piyasasının çok hareketli olmadığını gözlemliyoruz. Bu sebeple 2020 yılının sonuna kadar sıfır araç fiyatlarında herhangi bir yükseliş yaşanmayacak ancak 2021 yılında pandemi sürecinin sürmesi ve olası bir üçüncü dalga olayının meydana gelmesiyle ekonomide oluşabilecek sorunlar yeniden sıfır araç üretimi ve tedariğinde sıkıntı yaşanmasına sebep olabilir. Bu sebeple araç sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız bu dönemi iyi değerlendirmeli. Bu fiyatlarda meydana gelen düşüşün 2021 senesine kadar artmadan süreceğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Bundan Sonra Yaşanacak Gelişmeler!

İkinci el araba piyasasında meydana gelen fiyat artışının en belirgin nedeni ise sadece sıfır araç piyasasında yaşanan sorunlar olarak görülmüyor. Araç piyasasında meydana gelen durumu fırsata çevirmek isteyen vatandaşların otomobil fiyatlarına zam uygulaması en belirgin neden olarak görülüyor. Diğer bir taraftan ise ikinci el otomobil sektör temsilcileri fiyatlarda yakında yine %10 kadar artış meydana gelebileceğini ifade etti.

Araç İthalatı Gündem Konusu Oldu

İkinci el araç fiyatlarında meydana gelen artışa ilişkin alınacak önlejmler hükümet tarafından görüşüldü. Yakın zamanda gündeme bir iddiaya göre; ikinci el araba piyasası için alınan önlemler içerisinde araç ithalatının da gerçekleştirilebileceği bulunuyordu. Gündeme gelen yeni gelişmelere göre herhangi bir araç ithalatı için onay verilmesi halinde fiyatların düşebileceği öngörülüyor.

Fiyatlar Düşecek Mi?

İthalat kararının gündeme getirilmesinden sonra ikinci el araç fiyatlarını nasıl etkileyeceğini açıklayan İstanbul Motorlu Araç Stıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel, bu kararla birlikte ikinci el otomobil piyasasında olumlu değişimlerin meydana geleceği ifade edildi. Araç fiyatlarının artışındaki en büyük sebebin sıfır araç ücretlerinin olduğunu belirterek, fiyatlarda bir dengelenmenin yaşanacağını ve vatandaşların yeniden kaliteli araçlar almaya başlayabileceğini söyledi. Ertemel, ithal edilecek otomobile göre piyasadaki arabalarında fiyatları etkilenebilir dedi.