Türkiye'ye Aralık ayının son günlerinde ilk parti Sinovac aşısı 3 milyon doz olarak gelmiş, iki haftalık incelemenin ardından aşılanma başlamıştı. İlk parti aşılar, risk grubunda ilk sırada yer alan sağlık çalışanları ile 85 yaş üstü vatandaşlara uygulan

Türkiye'ye Aralık ayının son günlerinde ilk parti Sinovac aşısı 3 milyon doz olarak gelmiş, iki haftalık incelemenin ardından aşılanma başlamıştı. İlk parti aşılar, risk grubunda ilk sırada yer alan sağlık çalışanları ile 85 yaş üstü vatandaşlara uygulanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki günlerde cuma namazı çıkışında ikinci parti Sinovac aşısının 10 milyon doz olarak ülkeye getirileceğini aktarmıştı.İkinci parti Sinovac aşıları 10 milyon doz değil, 6.5 milyon doz olarak ülkeye geldi. Aşılar Türk Hava Yolları uçağıyla birlikte bu sabah saat 06.15'te İstanbul Havalimanı'na getirildi. Pekin'den havalanan uçak İstanbul Havalimanı'na geldi ve uçaktaki aşılar depolara götürüldü. Sipariş edilen 10 milyon doz ikinci parti aşıların bir kısmı olan 6.5 milyon dozun geldiği bildirildi. Aşılar Ankara'ya sevk edilecek ve 14 günlük test süresinin ardından aşılanmaya devam edilecek.


Türkiye'de aşılanma sayıları


Türkiye'de 14 Ocak'ta başlayan aşılanmada şimdiye kadar en az 1 milyon 200 bin aşılandı. İllere göre aşı dağılımını Twitter hesabından paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünden itibaren aşılanma sayısının canlı olarak takip edilebileceğini aktardı. Paylaşılan aşılanma sayısına göre Ankara'da 122 bin 332 kişi, İstanbul'da 224 bin 472 kişi ve İzmir'de 76 bin 688 kişi aşılandı. Türkiye'de geçen yılın Mart ayından bu yana koronavirüs nedeniyle 25 bin 73 kişi yaşamını yitirdi.