Tarihçi İlber Ortaylı, Celal Şengör hakkında: Hem Türkiye’de hem de Dünya’da bulunduğu konum tartışılmazdır.

İlber Ortaylı, Prof. Dr. Naci Görür hakkında yaptığı “"O depremi biliyor Bizim Celal'den daha iyidir" açıklamasının ardından, Celal Şengör ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Ortaylı, "Celal Şengör'ün hem Türkiye'de hem de Dünya'da bulunduğu konum tartışılmazdır. Şengör, Türkiye'de varlığıyla övündüğüm ulusal kıymet hazinemizin en önemli simalarından biridir" sözlerini kullandı.

Faiz Artışıyla Bankaların Mevduat Faizleri Yükseldi: Yatırımcılar İçin Yeni Fırsatlar! Faiz Artışıyla Bankaların Mevduat Faizleri Yükseldi: Yatırımcılar İçin Yeni Fırsatlar!

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Candaş Tolga Işık’ın sunduğu ve TV100’de yayınlanan ‘Az Önce Konuştum’ programına konuk oldu. Programın sonlarına doğru Tolga Işık, Prof. Dr. Naci Görür ile yaptıkları ‘Sesimi Duyan Var Mı?’ programının hatırlatmasını yapmak istedi. O sırada canlı yayının kapandığını düşünen Ortaylı, Jeolog Prof. Dr. Celal Şengör’ü kastederek Prof. Naci Görür için “O bizim Celal’den daha iyidir” sözlerini kullandı.

Ortaylı’nın bu yorumu kısa sürede gündem oldu. Prof. Dr. Celal Şengör ve Prof. Dr. Naci Görür hakkında yaptığı yorumla gündeme gelen İlber Ortaylı, sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklamada bulundu:

"Celal Şengör, Fuat Köprülü'den sonra Rusya Bilimler Akademisi'ne seçilen ilk Türk'tür. Bu jeoloji dalındadır. Avusturya Bilim Akademisi için de aynı şey geçerlidir. Zaten jeoloji dalında Avrupa'da büyük ödül aldı (bu ödül jeoloji dalının Nobel'i demektir). Amerika Bilimler Akademisi, Avrupa Bilimler Akademisi ve Sırbistan Bilimler Akademisi üyesidir. Fransızca'yı, College de France'da ders verecek kadar iyi bilir. Rusça da bilir. Dünya onu tanımasına rağmen hiçbir zaman Türkiye'yi ve Teknik Üniversite'yi bırakıp gitmeyi düşünmeyecek kadar da vatanseverdir. Türk bilim tarihini, Türkiye kütüphanelerinde, yazma eserler arasında onun kadar takip eden bir Türk doğabilimcisi tanımıyorum. Fuat Sezgin gibi aynı şekilde zamanında dışarı kovalanan bir hocayla en çok o mesai halindeydi. Kâzım Çeçen Hoca'yla en çok teşrikimesai eden profesörlerden biri. Fuat Köprülü ve Halil İnalcık Hoca'ya kasideler döşenecek kadar hayran.

Geçenlerde yaptığım TV programında sohbet yarıda kesildiği için benim Celal Hoca'yı ilmiyle değerlendirdiğim zannedilmiş. Sohbetin tamamı dinlense konunun son depremlere dair alanım dışından bir yorum olduğu rahatlıkla anlaşılacaktır. Celal Şengör'ün hem Türkiye'de hem de Dünya'da bulunduğu konum tartışılmazdır. Celal Şengör Türkiye'de varlığıyla övündüğüm ulusal kıymet hazinemizin en önemli simalarından biridir. Tekrar kamuoyuna duyurmak isterim."