Akıllara "çok çahilsin keşke ölsen" deyişi ile kazınan Prof. Dr. İlber Ortaylı yine "cehalet" diyerek ateş püskürdü.

Lozan Anlaşması'nın 99'uncu yıl dönümünde Bursa’da düzenlenen Büyük Mübadil Buluşması’na da Prof. Dr. İlber Ortaylı ve "cahillik" damga vurdu.

“Lozan bizim için bir zaferdir en azından bunun çok başarılı bir uzlaşma olduğu herkesin kabul etmesi gerekir” diyen Ortaylı açıklamaları ile yine gündem oldu.

Referans bir tarihçiden sosyal medya fenomenine: İlber Ortaylı

Bursa’da Nilüfer Belediyesi, Lozan Mübadilleri Vakfı ve Bursa Lozan Mübadilleri tarafından Lozan Anlaşması’nın 99’uncu yıl dönümü dolayısıyla “Büyük Mübadil Buluşması” düzenlendi.

Buluşmaya katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı "Yeni Türkiye'ye has cehalet" sözleri ile dikkat çeken şu konuşmayı yaptı;

YENİ TÜRKİYE'YE HAS

Kendimizi Çok Cahil Hissettiren 22 İlber Ortaylı Caps'i | ListeList.com

“Üzerinde çok tartışmalar başlıyor, amaçlıdır. Tarihte her safhanın çok değişik yorumlarla ele alınması yeni bir şey değildir fakat bu yenilenmede düpedüz tarihi hakikatleri, vesikaları reddetmek, görmezden gelmek maalesef yeni Türkiye’ye has bir cehalettir. Okuma, yazma bilmemektir. Lozan’da bazı toprakları kaybettiğimiz, en başta 12 adaları Yunanistan’a teslim ettiğimiz tekrarlanıyor, bunu bazı sahte tarihçiler de tekrarlıyorlar. Yani 12 adaların Türkiye’den çıktığı tasdik edildi diyorlar. Öyle bir şey yok, 12 adalar o zaman İtalya’nın geçici işgali altındaydı ve bu statü ikinci harbin sonuna kadar, ikinci harpten sonra da hiçbir şekilde böyle bir iddiada bulunmak mümkün değildi, müttefikler istedikleri gibi alıp verdiler.

LOZAN'DA TOPRAK KAYBI YOK

çok cahilsin keşke ölsen #721394 - uludağ sözlük galeri

İkinci, iki devlet vardır bunlar hiçbir şekilde konferans masasından cephede uğradıkları yenilgiye paralel bir şekilde ayrılmazlar. Yunanistan, Avrupa’nın koruduğu stratejik bir noktadır. Bunlar masada bize hiçbir şey etmezler yani Türkiye, Lozan Anlaşması’na çıktığı zaman Mudanya Mütarekesi’ni imzalarken aziz ordumuz süngüsünü nereye dayadıysa ondan fazlasını alamaz. Bizim Lozan için toprak kaybımız vesaire yoktur, İsmet Paşa hiçbir zaman 12 adaları verecek bir pozisyonda değildir, böyle laflar var.

Bu anlaşma ile Türkiye iktisadi bakımdan hürriyetini almıştır çünkü kapitülasyonlar 16’ncı asırda bir ticari teşvik aracıydı. Maalesef 18’ince ve 19’uncu asırda kapitülasyonlar esaret zinciri haline getirilmiştir. Devletin hukuki yapısını, adalet sistemini felç edecek bir şekle gelmiştir. Lozan’la Türkiye benliğine kavuşmuştur.

BUNLAR UYDURUK, GELDİ İŞTE O 100. SENE

çok cahilsin keşke ölsen #721399 - uludağ sözlük galeri

Lozan bizim için bir zaferdir en azından bunun çok başarılı bir uzlaşma olduğu herkesin kabul etmesi gerekir. Bu anlaşmada bir takım şeyleri ileri sürenler 100 sene sonra bir daha tartışılacak. Böyle bir şey yok işte geldi 100’üncü sene, bunlar uyduruk. Lozan’ın öngördüğü bir sistem vardır, Yunanistan ile Türkiye arasında nüfus mübadelesi yapılacaktır. Efendim diyorlar; ‘Hicrettir bu, 1915’te Ermenilere yapılmasının tekrarlanmasıdır ve Türkiye’de etnik temizlenmeyi hedefleyen bir şeydir mübadele’ affedersiniz ama tarih ortada, mübadeleyi biz istemedik ki…Bu bize empoze edildi.

HALK PARTİSİ

ilber ortaylı capsleri #575969 - uludağ sözlük galeri

Türkiye, 1940’larda gelenleri de halletti, Bursa gibi bir sanayi şehri oradan gelen insanların sayesinde ortaya çıkmıştır. 1928 sayımında Bursa vilayetinde 425 bin kadar göçmen vardı, nüfusun kendisi de bunun biraz üstündeydi. Bugün çok daha fazla çünkü Tuna boyundan, Bosna’dan, adalardan, Romanya’dan, Kafkaslardan gelenler var. Bu konulardaki ilgilenmesi yüzünden doğruyu söylemek lazım Sezar’ın hakkı Sezar’a, Halk Partisi’nin çalışması iyidir.”

Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme

Nedir bu İlber Ortaylı çılgınlığı | DonanımHaber Forum