İletişim Başkanlığı: 30 Uzman Yardımcısı / KTB: 110 Kütüphaneci Alımı İlanı Yayımladı

İletişim başkanlığı 30 farklı uzman yardımcısı alım ilanını duyurdu. Başvuru yapmak isteyen adaylar için son tarih 2023 yılının 2 Ocak tarihinde sona erecektir. Başkanlığın belirlediği personel alım ilanına dair detaylar netleştirildi. Adaylar sınava katılmak istediklerinde 30 adete kadar 8 ve 9. dereceden kadro alımı sürecine başvuru yapabilecek. Devlet memurları kanununun 48.maddesinde yer alan yükümlülüklerin taşınması aranan ilk şartlar arasında yer alıyor.

İletişim Başkanlığı 30 Uzman Yardımcısı Şartları

Başvuruda bulunmak isteyen personellerin şu şartları da taşıması gerekiyor:

 • TC vatandaşı olması 

 • 35 yaşını doldurmamış olması

 • Lisans düzeyinde iktisadi idari bilimler fakültesi, hukuk, siyasal bilgiler fakültesi ile işletme iktisat fakültelerinden herhangi birinden mezun olmak gerekiyor

 • Ön eleme yazılı yarışma sınavına girecek olan müracaat eden tüm adaylar sınava katılmaya hak kazandıklarında bakanlığın resmi internet sitesi olan www.iletilim.com.tr adresi üzerinden ilan edilecektir.

İletişim Başkanlığı 30 Uzman Yardımcısı Kampanya Detayları

Sınava başvuruda bulunacak olanlar için özel bir KPSS şartı aranıyor. Sınav için başvurular 19 Aralık tarihinde başlayacak olup 2 Ocak tarihinde sona erecektir. Sınav başvuru sürecine dair tüm adımlar Gazi araştırma enstitüsü'ne ait olan Gazi üniversitesi'nin internet sayfası üzerindeki duyurular alanından takip edilebilecektir. Sisteme kayıtlı olanlar sınav sürecine dair tüm detayları inceleyebilir. Sınav başvurusu tamamlananlar değerlendirme süreci sonrasında form dolduracak. 9 Ocak ve 15 Ocak tarihleri arasında sınav ücretlerini ödeme gaziedu.tr adresi üzerinden iletebilecektir. Başvurusu kabul edenler ancak bu adımı kullanacaktır. Sınav başvuru ücreti 130 TL olarak belirlenmiştir. Sınava giremeyenler geçerse sayılanların ücretleri geri ödenir.

KTB 110 Sözleşmeli Kütüphaneciyi Nasıl Alacak?

Kültür ve Turizm bakanlığında çalışabilmek üzere 110 sözleşmeli kütüphaneci alım ilanı yayınlandı. Bakanlar kurulu kararı ile alınan bu kararda kütüphaneci pozisyonunda sözlü sınav yeri, puan türü ve alımı yapılacak personel sayısına göre 110 kişi sözleşmeli pozisyonda kadroya alınacaktır. Kültür ve Turizm bakanlığında kütüphaneci olarak çalışmak isteyenlerin belirli şartları karşılaması gerekiyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 110 Sözleşmeli Kütüphaneci Başvuru Şartları

Aranan şartlar arasında şunlar yer alıyor:

 • 657 sayılı Devlet memurları Kanunu'nun 48.maddesindeki yükümlülükleri karşılamak 

 • 18 yaşını tamamlamış ve Türkiye sınırları içinde yaşaması

 • Kamu haklarından mahrum olmamak

 • Devlete karşı anayasal bir suç işlememek

 • Erkek adayları için askerlik görevini tamamlamış ya da ertelemiş olmak

 • Görevini yapmaya engel olacak fiziksel ya da zihinsel bir problemi bulunmamak gerekiyor

Başvuru sırasında aranan özel şartlar arasında ise şunlar yer alıyor:

 • Başvuracak olan kişinin lisans düzeyinde bilgi belge yönetimi, arşiv, kütüphanecilik, dokümantasyon gibi bölümlerden herhangi birinden mezun olması gerekiyor

 • ÖSYM tarafından yapılmış KPSS B grubu sınavında P3 puan türü üzerinden en az 70 puan almış olması gerekiyor

  2.000 TL üstü borçlara karar geldi! Tarih verildi 2.000 TL üstü borçlara karar geldi! Tarih verildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneci Başvurusu Nasıl Yapılır?

Personel alımında başvuru illeri tek tek açıklandı. Bu illere göre alımı yapılacak olan personel sayısı 1 ile 4 arasında değişiyor. Kütüphaneci olarak kültür Bakanlığı bünyesinde çalışmak isteyenlerin elektronik ortamdan yapılacakları başvurular dikkate alınacaktır. Başvuru için işe alım kariyer kapısı internet sitesi ya da kültürü turizm bakanlığının e-devlet platformu üzerinden sayfasına erişerek kabul edilecektir. 5 Aralık tarihinde başlayacak olan başvurular 19 Aralık tarihinde sona erecektir. Aranan şartları taşıyan tüm adaylar başvurabilecek. Her aday yalnızca tek bir il için başvurabilecektir. Adaylar yapılacak olan sözlü sınavdan belirli kriterlere göre puan alacak alabilecektir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 110 Sözleşmeli Kütüphaneci Sözlü ve Yazılı Sınavlar

Komisyon tarafından belirlenen bu kriterler doğrultusunda alınacak puan giriş sınavındaki ortalama notu etkileyecektir. 100 ham puan üzerinden değerlendirilecektir. Adaylar KPSS puanı yüksek olana öncelik tanınacaktır. Yapılacak atama sırasında başvuracak olan adayın gerçeklik dışındaki aykırı beyanları dikkate alınarak görevine son verilebilecektir. Sözlü ve yazılı sınav yerine dair bilgilendirmeler www.ktb.gov.tr internet adresi üzerinden takip edilebilecektir.