Erdoğan’ın, “Fiyatları uygun” sözleri ile bir zamanlar medyada geniş yer bulan Tarım Kredi Pazarlama ve Marketçilik, 2021’de 249 milyon TL zarar etti.

Tarım Kredi Pazarlama ve Marketçilik rekor bir zarara imza atarken AKP’li Arpa’nın da olduğu yöneticilerine 1,5 milyon TL’lik menfaat sağladı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, pahalılığa karşı "Piyasayı balanse etme” görevi verdiği Tarım Kredi Pazarlama ve Marketçilik Anonim Şirketi’nin 2021 yılında rekor zarara imza atması dikkat çekti.

Zararın dikkat çekmesi ise ayrıca şirketin, AKP Bilecik Gençlik Kolları eski başkanı Davut Arpa’nın da aralarında olduğu yöneticilerine ise toplam 1,5 milyon TL’lik menfaat sağlaması ile daha da ilginç hale geldi.

Ayrıca şirketin zarar ederken, yönetim kurulu başkanına ve üyelerine 2022 yılında aylık 14 bin TL ücret ödenmesine karar vermesi de ayrıca düşündürücü oldu.

Şirketin zararında yıllar itibarıyla yaşanan artış da dikkat çekerken, 2019 yılı dönem zararı 46 milyon 5 bin 231 TL olan şirketin 2020 yılı dönem zararı ise 58 milyon 253 bin TL oldu.

ZARAR EDERKEN "KAR PAYI VE PRİM" HESAPLANDI

Tarım kredide rekor zarar

2021 yılında rekor zarar eden şirketin sadece 1 Ocak 2021 - 31 Aralık 2021 tarihleri arasında beş yönetim kurulu üyesi ve dört üst düzey yöneticiye ise toplam 1 milyon 534 bin 727 TL’lik menfaat sağladığı ortaya çıktı.

Yöneticilere sağlanan menfaatlerin kapsamı, “Huzur hakkı, ücret, prim, ikramiye ve kâr payı” olarak açıklanırken ortada bir "zarar" varken "prim, ikramiye ve kar payı" rakamlarının nasıl hesaplandığı ise anlaşılamadı.

Ziraat Bankası Bankamatik kartınıza 100.000 TL'ye kadar ödeme yatıracağını açıkladı! Nakit isteyenlere müjdeli haber Ziraat Bankası Bankamatik kartınıza 100.000 TL'ye kadar ödeme yatıracağını açıkladı! Nakit isteyenlere müjdeli haber

AKP'Lİ BELEDİYELER İÇİN KESENİN AĞZI AÇILDI

Bu arada aslında çiftçilere yardım amacı ile kurulan şirketin yaptığı son toplantıda, Mart 2021’de Artvin’in Dereiçi Köyü’nde meydana gelen yangında tarlası hasar gören çiftçilere 18 bin 960 TL yardımda bulunurken AKP’li iki belediye için de kesenin ağzını açtığı ortaya çıkmıştı. Tutanaklara göre, Tarım Kredi Yem A.Ş., AKP idaresindeki Bayındır Belediyesi’ne 2021 yılında 37 bin 931 TL’lik bağış yapılmıştı. Şirket ayrıca, yine AKP’li Boğazlıyan Belediyesi’nin düzenlediği iftar organizasyonu için de 5 bin TL’lik bağışta bulunmuştu.

Yine zarar açıklayan bu şirkette şirketin 2022 yılı ücretlendirme politikasının belirlendiği toplantıda da dikkat çekici kararlardan bir tanesi de şirketin yönetim kurulu başkanı ve üyelerine 2022 yılında ödenecek ücret aylık net 14 bin TL olarak belirlenmesi ve yöneticilerin yurtiçi günlük harcırahı 260 TL, yurtdışı günlük harcırahı ise 170 Avro olması olmuştu.

Şirketin yönetim kurulu üyeleri arasında ise 31 Mart 2019 tarihindeki seçimlerden önce yaptığı açıklamada, AKP’ye oy vermeyecek yurttaşları, “FETÖ ve ihanet şebekelerinin içinde yer almakla” suçlayan eski AKP Kütahya milletvekili Hasan Fehmi Kınay ve AKP’den milletvekili aday adayı olan Mustafa Hamurcu da şirketin yönetiminde görev yaptığı biliniyordu.