İlk Evini Alacaklara 40 bin TL Düşük Maliyetle Ev Sahibi Olma Fırsatı

Vatandaşları sevindiren müjde gündeme geldi! Maliyeti 40.000 TL düşürün! Devletin belirlediği bankalar aracılığıla konut hesabı açanlar, belirli bir süre içerisinde birikimde bulunarak devletten

Ekonomi 30.05.2021 - 21:49 30.05.2021 - 21:52 Berkay Keskin

Vatandaşları sevindiren müjde gündeme geldi! Maliyeti 40.000 TL düşürün! Devletin belirlediği bankalar aracılığıla konut hesabı açanlar, belirli bir süre içerisinde birikimde bulunarak devletten geri ödemesiz hibe desteği alabilecek. Konut hesabı bulunanlara devlet destekli hibe oranı, hesabın süresine göre değişmektedir. 40 bin TL düşük maliyetle ev sahibi olmanın detayları haberimizde sizlerle...

Evlerinin bakım ve onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım desteği ve afet çerçevesinde ev eşyası alımı için ayni ya da nakdi olarak gerçekleştirilen destekte 40 bin TL ödeme yapılıyor. Vatandaşlarımız ev sahibi olabilsin diye devlet tarafından sağlanan desteklerle düşük faizli kredi uygulaması gerçekleştirilmektedir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaca göre ve destek için belirlenen koşullara haiz olmak şartıyla ev onarımlarında 20.000 TL, prefabrik ev yapımlarında 30.000 TL, betonarme ev yapımlarında 40.000 TL'ye kadar destek sağlanıyor.

Yardım başvuruları, il ve ilçelerde yer alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıflarına bizzat yapılabilecektir. Başvurular internet aracılığıyla alınmıyor.

Katkı Payı Ne Zaman Alınabilir?

Katılımcı: Konut satın aldığı tarih itibarıyla 6 ay içinde bankaya başvurur. Banka: Ay içinde gerçekleştirilen devlet katkısı ödeme başvurularını takip eden ayın ilk 10 işgünü içinde Bakanlığa iletir. Bakanlık: Bankalar tarafından iletilen belgelerin tarafına ulaşmasını takip eden 10 gün işgünü içinde, ilgili bilgi ve belgeleri kontrol eder ve Devlet desteği ödemesinin hesabının yer aldığı bankaya aktarılmasını sağlar. Banka: Aynı gün hesap sahiplerine ödeme gerçekleştirir.

Konut Desteği Almak

Devletin belirlediği bankalar üzerinden konut hesabı açan kişiler, belirli bir süre birikimde bulunarak devletten geri ödemesiz hibe elde edebilecekler. Konut hesabı bulunanlara devlet destekli hibe oranı, hesabın süresine göre değişmektedir. 36 - 47 ay devlet destekli konut hesabı açan ve para birikimi yapan vatandaşlara, devletin katkı sağlayacağı oran olurken, azami katkı miktarı 25 bin lira olacak.

48 - 59 ay devlet destekli konut hesabı açan ve para birikimi yapan vatandaşlara, devletin destek sağlayacağı oran olarak planlanırken; azami katkı miktarı ise 26 bin 700 TL oluyor. 60 ay ve üzeri devlet destekli konut hesabı açan ve para birikimi yapanlara devletin katkı sağlayacağı oran % olurken azami katkı miktarı da 28 bin 600 lira olacak.

Ev Yapımı Ve Ev Onarım Desteği Tutarı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaçlara göre ve yardım için belirlenen özelliklere göre ev onarımlarında 20.000 TL, prefabrik ev yapımlarında 30.000 TL, betonarme ev yapımlarında ise 40.000 TL'ye varan destek sunuyor.

Betonarme Ev Yapımı Ve Ev Onarım Desteği Başvurusu 

Yardım için yapılacak olan başvurular, il ve ilçelerde yer alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı bulunan Sosyal Yardım ve Dayanoşma Vakıflarına bizzat gerçekleştirelecek. Başvurular internet üzerinden alınmıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@