İlk kez bir kedi koronavirüs nedeniyle öldü!

Koronavirüs kaynaklı günlük ölüm sayılarının tek haneli rakamlara düştüğü İngiltere'de ilk defa bir kedinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği belirlendi. Glasgow Üniversitesi'nde görev yapan Profesör Margaret Hosie, bu durumun yeni bir tür mutasyo

Sağlık 23.04.2021 - 16:46 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Dünya genelinde şimdiye kadar 145,5 milyon pozitif vakasının tespit edildiği koronavirüs salfgını nedeniyle yaklaşık 3 milyon 100 kişi yaşamını yitirdi. Pfizer/BioNtech, Sinovac, Astra Zeneca, Sputnik V, Moderna ve H-Johnson and Johnson gibi aşılarla salgının önü kesilmeye çalışılıyor. İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika'da ortaya çıkan mutasyonlar, aşılama çalışmalarının başarılarına gölge düşürüyor. Uzmanlar daha tehlikeli mutasyonların ortaya çıkması durumunda aşılarda değişiklik yapılmasının zorunlu olacağını bildirdi. Salgının en şiddetli hissedildiği ABD'de şimdiye kadar yaklaşık 585 bin kişi, Türkiye'de ise 387 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

Kedinni akciğerlerinde ciddi hasar meydana geldi!

Pandemiden şimdiye kadar milyonlarca insan öldü ancak bir kedi ilk defa koronavirüsten dolayı yaşamını yitirdi. Gelen bilgilere göre dört aylık Ragdoll cinsi evcil kedi koronavirüs nedeniyle can verdi. Bu vaka, koronavirüs nedeniyle can veren ilk kedinin resmi kayıtlara geçmesine neden oldu. Solunum güçlüğü şiayetiyle veterinere götürülen kedinin kurtarılamadığını kaydeden uzmanlar, yapılan testlerde kedinin akciğerlerinde meydana gelen ciddi hasarın sorumlusunun Covid-19 virüsü olduğunun tespit edildiğini vurguladı.

Kedilerdeki koronavirüs belirtisi: Burun akıntısı!

Kediye bulaşan virüsün sahibinden geçtiği ve kedide zatürreye sebep olduğu ifade edildi. Koronavirüs nedeniyle can veren kedinin durumuyla ilgili açıklamada bulunan uzmanlar, kedilerde rastlanan koronavirüs vakalarındaki en yakın belirti burun akıntısı olduğunu bildirdi. Glasgow Üniversitesi Virüs Araştırma Merkezi'nde görev yapan Profesör Margaret Hosie, İngiltere'de koronavirüs kaynaklı günlük ölüm sayısının tek haneli rakamlara düştüğünü hatırlattı. Buna rağmen ülkede ilk defa bir kedinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini kaydeden Prof. Hosie, bu durumun yeni bir tür mutasyona işaret edebileceğini belirtti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@