UEFA'dan yapılan açıklamaya göre Şampiyonlar Ligi'nin sistemi 2024-2025 sezonu itibarıyla değiştirilecek, takımlar gruplarda 6 yerine toplam 10 maç yapacak. Bu duruma tepki gösteren Manchester City'nin Türk yıldızı İlkay Gündoğan, Şampiyonlar Ligi'nin hal

Avrupa Süper Ligi tartışmalarını odağına alan futbol gündemi, Şampiyonlar Ligi'nde 2024-2025 sezonu itibarıyla sistemin değiştirileceğini gözünden kaçırdı. Takımların teker teker ayrılmasının ardından Avrupa Süper Ligi planı rafa kaldırıldı ancak Şampiyonlar Ligi'nin yeni sistemi, futbolcuları çok daha fazla zorlayacak gibi görünüyor. Zira yeni sisteme göre takımlar grup aşamasında 6 değil 10 maç yapacak. Avrupa'daki yoğun maç fikstürüne daha önce tepki gösteren Manchester City Teknik Direktörü Pep Guardiola ile Liverpool Teknik Direktörü Jurgen Klopp, daha fazla para kazanmak için futbolcuların sağlığının göz ardı edildiğini belirterek isyan etmişti.

Gündoğan: "Şampiyonlar Ligi sistemi zaten çok iyi"

Medyada yer alan iddialara göre Acun Ilıcalı, bir kez daha kulüp satın alacak Medyada yer alan iddialara göre Acun Ilıcalı, bir kez daha kulüp satın alacak

Şampiyonlar Ligi'nde 2024-2025 sezonu itibarıyla oynanacak yeni sistemin de konuşulması gereken önemli bir problem olduğunu belirten Manchester City'nin Türk yıldızı İlkay Gündoğan, "Futbolcuları hiç düşünmüyorlar mı?" diyerek tepkisini gösterdi. Son zamanlarda herkesin ilgisini Avrupa Süper Ligi tartışmalarına çevirdiğini aktaran Gündoğan, fazla para kazanmak için sürekli daha fazla maç istendiğini aktararak isyan etti.

İlkay Gündoğan, Şampiyonlar Ligi sisteminin değişecek olmasıyla ilgili şu yorumu yaptı:

"Sürekli daha fazla maç isteniyor. Futbolcuları düşünen kimse yok mu? Yeni Şampiyonlar Ligi, Avrupa Süper Ligi'ne kıyasla ehvenişer. Mevcut format zaten çok iyi çalışıyor. Bu nedenle hem oyuncular hem de taraftarlar için dünya futbolunun en popüler kulüp organizasyonu."

Şampiyonlar Ligi'nin yeni sistemi nasıl olacak?

UEFA'dan yapılan açıklamaya göre Şampiyonlar Ligi'nde 2024-2025 sezonu itibarıyla "İsviçre sistemi" olarak adlandırılan modelin uygulanacak. Yeni sisteme göre turnuvaya toplamda 36 takım katılacak.

Turnuvada daha önce önemli başarılar yakalayan fakat o yıl kendi liginde Şampiyonlar Ligi vizesi alamayan 2 takımın ise Wild Card yöntemiyle seçileceği aktarıldı. Turnuvaya katılan her takım farklı güçlerdeki 10 takımla maç yapacak. Her takım 5 iç saha ve 5 dış saha maçına çıkacak. Yapıacak 10 maçın ardından ilk 8 takım doğrudan üst tura yükselecek. Diğer 8 takım ise ise yapılacak play off maçlarının ardından son 16'ya kalma şansı elde edecek. Son 16 turundan sonra ise klasik Şampiyonlar Ligi sistemi uygulanacak.