Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2021-2022 örgün eğitim istatistikleri yaşanan okullardan kaçışı gözler önüne serdi.

Milli Eğitim Bakanlığı önceki gün örgün eğitim istatistiklerini açıkladı ve en çok göze çarpan ise ilkokullardaki okullaşma oranları düşmeye devam ederken açıköğretimdeki öğrenci sayısı bir önceki yıla göre tam 157 bin arttığı bilgisi oldu.

Örgün eğitimde okuyan öğrenci sayısı azalırken açıköğretimdeki öğrenci sayısının artması düşündürücü olduğu kadar korkutucu da oldu.

Kronik rahatsızlığı olan ve özel öğrenciler için devamsızlık kararı - Son Dakika Haberleri

İlkokul, ortaokul ve lisedeki okul sayıları ise istatistiklerdeki dikkat çeken diğer bir veri oldu çünkü AKP iktidarının sürekli özendirdiği imam hatip okullarının hem lisede hem ortaokulda sayıları artmasına rağmen öğrencisi sayısı ise her iki kademede de azaldı.

İlkokullardaki okullaşma oranları tarihte görülmemiş şekilde gerilemeye devam devam ederken, ilkokullarda 24 bin 576 olan okul sayısının sadece bir yıl içinde 57 azalarak 2021-2022’de 24 bin 519'a düştüğü görüldü.

Ortaokulda ise 19 bin 25 olan okul sayısı 18 bin 936’ya gerilerken lise düzeyinde ise okul sayısı 12 bin 972’den 12 bin 804’e düştü.

Altın mı, Borsa mı? Yatırımcı Neyi Tercih Etmeli? Altın mı, Borsa mı? Yatırımcı Neyi Tercih Etmeli?

Büyük eğitim araştırması ABİDE tamamlandı

Okul sayılarındaki düşüşün en çok devlet okullarında olması ve özel okulların sayısı artarken devlet okullarının sayısının azalması oldukça dikkat çekti.

Birgün Gazetesi’nden Mustafa Kömüş’ün haberine göre, 2020-2021’de 1 milyon 580 bin 764 olan açıköğretimdeki öğrenci sayısı geçen yıl 157 bin artarak 1 milyon 738 bin 198 oldu.

Açıköğretim ortaokulunda okuyan öğrenci sayısı 128 binden 171 bine yükselirken açıköğretim lisesinde okuyan öğrenci sayısı ise 1 milyon 452 binden 1 milyon 566 bine yükselerek düşündürdü.

Tüm bunların yanı sıra AKP’nin sürekli özendirerek velileri yönlendirmek istediği imam hatip okullarının sayısında yine artış oldu ve ortaokulların sayısı 3 bin 427’den 3 bin 451’e yükselirken liselerin sayısı ise 1673’ten 1694’e çıktı.

Ancak öğrenci sayısında ise gerileme yaşandı. Ortaokulda öğrenci sayısı 714 binden 710 bine düşerken 667 binden 617 bine geriledi.

Son dönemde her yıl daha da geriye giden okullaşma oranında da düşüş yaşandığı gözlemlenirken net okullaşma oranı ilkokulda 93,23’ten 93,16’ya geriledi. Böylece ilkokulda 2012-2013’te 98,86 olan okullaşma oranı tam 5,7 puan düşmüş oldu.

Bu bilgiler ışığında da AKP’nin eğitim politikalarının çöktüğünü ifade eden Eğitim Uzmanı Ali Taştan  konu ile ilgili şunları aktardı:

“Çocuklarımız açıköğretime yönlendirilmiş, örgün eğitimden koparılmıştır. 2012’den buyana okullaşma oranları düşmeye devam ediyor. Zorunlu eğitim kapsamında 10 öğrenciden biri okul dışında kaldı. Okullaşamama eğitim sistemimizin en önemli sorunu oldu. Ayrıca MEB’in imam hatip projesi velilerden karşılık bulamadı. Yapılan tüm ayrıcalıklara rağmen imam hatiplerin öğrenci sayısı azaldı. İmam hatip ortaokul ve liselerinde derslik başına düşen öğrenci ile diğer okullar karşılaştırıldığında normal okulların çok daha kalabalık olduğu ortaya çıktı. Bu eşitsizliğe derhal son verilmeli, okul türleri yeniden düzenlenmelidir.”

“Özellikle ortaöğretim düzeyinde öğrenciler sınava hazırlanmak için açık liselere geçiş yapmaya başladı. MEB’in politikaları açık liseye yönlendirdi. Zorunlu eğitim yaş çağındaki çocuklarımızın açık liseye geçişleri Ya saklanmalıdır. Öğrencilerimizi okulda tutması gereken MEB bununla ilgili hiçbir tedbir almadı. Aksine açık liseleri teşvik etti. Açıköğretim okullarındaki öğrencileri düştüğümüzde okullaşmanın daha aşağılara indiği görülüyor”