IMF: Türkiye, vatandaşına en az destek sağlayan ülkelerden biri!

IMF (Uluslararası Para Fonu) tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye, koronavirüs sürecinde vatandaşlarına en az destek sağlayan ülkelerden biri olarak kayıtlara geçti. 

Güncel 27.04.2021 - 14:16 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de 29 Nisan Perşembe günü saat 05.00 itibarıyla tam kapanma uygulaması başlayacak. Söz konusu uygulama, 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00'a kadar sürecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün esnafa veya dar gelirli vatandaşlara yönelik herhangi bir maddi destekten bahsetmedi. Bu durum muhalefet partilerinin tepkilerine neden oldu. Muhalefet partileri, vatandaşların evlerinde açlığa terk edildiğini belirterek, gelir desteği olmadan tam kapanma uygulanamayacağına dikkat çekti. Vatandaşların elektrik ve su faturalarını nasıl ödeyeceklerini soran muhalefet partileri, en azından söz konusu faturalara yönelik bir yapılandırma veya erteleme getirilmesinin şart olduğunu dile getirdi. Bu süreçte sadece paket servis hizmeti verecek olan restoran ve kafelerde çalışan vatandaşlara ne olacağı da henüz bilinmiyor. 

IMF (Uluslararası Para Fonu), ülkelerin GSYH'lerinde (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) koronavirüs sürecine yönelik harcamaların oranlarına yönelik bir rapor hazırladı. 2020 senesinin Ocak ayından 2021 senesinin Mart ayına kadar ülke yönetimleri tarafından açıklanan yardımlar, yapılan harcamalar, sağlık ve ekonomi alanlarında gerçekleştirilen yatırımlar esas alındı. Söz konusu raporda, hangi ülkelerin kendi vatandaşlarına ne kadar destek sağladığı görüldü. 

IMF (Uluslararası Para Fonu) tarafından hazırlanan raporda, GSYH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) bütçelerine göre harcama oranları şu şekilde sıralandı:

Yüzde 10+

Yüzde 7,5-10,

Yüzde 5-10,

Yüzde 2,5-5

Yüzde 2,5 altı

Türkiye hangi grupta yer alıyor?

Söz konusu rapora göre, Türkiye, "yüzde 2,5 altı" grubunda yer alıyor. Yüzde 1,5 orana sahip olan Türkiye, koronavirüs sürecinde vatandaşlarına en az destek sağlayan ülkeler arasında yer alıyor. Böylece Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasında çok alt sıralarda bulunduğu fark ediliyor. Türkiye'nin, az gelişmiş ülkelerle neredeyse başa baş olduğu görülüyor. 

Türkiye, garanti desteği oranlarında ise ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye'nin, GSYH'nin (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) yüzde 6,4'ü oranında garanti desteği verdiği belirtiliyor. GSYH'nin (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) yüzde 0,3'ünün sağlık sektörüne ayrıldığı ifade edilirken, yüzde 0,4'ünün ise vatandaşlar için tahsis edildiği kaydediliyor. 

İlk sırada hangi ülke var?

IMF (Uluslararası Para Fonu) tarafından hazırlanan rapora göre, kendi vatandaşlarına koronavirüs sürecinde en fazla destek sağlayan ülke yüzde 27 ile Lüksemburg oldu. İkinci sırada yüzde 25 ile ABD (Amerika Birleşik Devletleri) yer aldı. Yeni Zelanda ise yüzde 19 ile üçüncü sıraya yerleşti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@