IMF uzmanları savaşın küresel açlık dalgasına neden olabileceği uyarılarını paylaştı. Ortaya çıkan analizlerde ise Türkiye dikkat çekti.

BM verilerinde Türkiye'de yetersiz beslenmenin son 3 ayda hızlı bir şekilde arttığı görülürken Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Finans ve Kalkınma isimli yayınında da savaşın gıda krizini körüklediği, Türkiye’nin de gıda güvenliği riski olan ülkeler arasında olduğu belirtildi.

Ayrıca Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın açlık haritasında Türkiye’de yetersiz beslenmenin son dönemde hızlı bir şekilde arttığı ve yetersiz beslenen kişi sayısının 14,8 milyon gibi ciddi bir rakama ulaştığı görüldü.

Seçimlerde Parmak Boyası Geri Gelecek mi? CHP Kanun Teklifi Verdi mi? Sosyal Medya "Parmak Boyası" İle Sallandı! Seçimlerde Parmak Boyası Geri Gelecek mi? CHP Kanun Teklifi Verdi mi? Sosyal Medya "Parmak Boyası" İle Sallandı!

2022 yılında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ile birlikte küresel gıda fiyatları endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarken yazıda konu ile ilgili şu değerlendirmeler yer aldı:

“İşgal, Ukrayna’nın Karadeniz limanlarını ve Rusya’nın ihracat kabiliyetini engellerken tarlaları bakımsız bıraktı. İki ülke, küresel buğday ihracatının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor ve dünyada ticareti yapılan tüm tahılların yaklaşık sekizde birini sağlıyor.

Gıda fiyatları diğer büyük küresel ekonomik zorluklarla birlikte artıyor. Enflasyon yükseliyor ve pandemi tedarik zincirlerini hırpalamaya devam ederken, iklim değişikliği daha fazla kuraklık, sel, sıcaklık ve orman yangınlarıyla dünyanın birçok tarım bölgesinde üretimi tehdit ediyor.”

TÜRKİYE AYRINTISI

Türk-İş: 'Açlık sınırı 4 bin 928 liraya yükseldi' - Tr724

Yazıda ayrıca BM Dünya Gıda Programı’nın açlık haritası da paylaşıldı ve HungerMapLive olarak bilinen ve 9 Mayıs tarihinde güncellenen haritaya göre Türkiye’nin de ‘orta riskli ve istikrarlı’ kategorisinde olduğu görüldü.

Haritada ayrıca 82,3 milyon nüfuslu Türkiye’de yetersiz gıda tüketimi olan kişi sayısının sadece 3 ayda 410 bin kişi artarak 14,8 milyon kişiye ulaştığı belirtildi. Mayıs ayında yeterli gıdaya erişemeyen kişi sayısındaki 1 aylık artış ise yaklaşık 50 bin kişi olarak kayıtlarda yer aldı.