İngiliz istihbaratı, iş ilanını Twitter'dan paylaştı!

James Bond filmlerindeki karakterlerden biri olan teknoloji dehası Q gibi birisini aradıklarını duyuran İngiliz istihbarat servisi M16, Twitter'dan iş ilanı paylaştı.

Teknoloji 01.05.2021 - 14:52 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Bir İngiliz M16 ajanı olan James Bond'un maceralarını anlatan Bond serisi, Dr. No'nun 1962 yılında vizyona girmesinden bu yana yayımlanan 24 filmle sinema tarihine damga vurdu. Filmde yer alan ve Q koduyla tanınan yüksek teknoloji uzmanının gerçeğini bulmak isteyen İngiliz istihbarat servisi M16, ilana çıktı. Duyuruyu ise İngiltere’nin eski Ankara Büyükelçisi olan MI6 Başkanı Richard Moore yaptı. İstihbarat servisi M16'nın iş ilanı kısa sürede ülkenin gündemine oturdu.

"Yeni bir Q bulmak istiyoruz"

İş ilanını Twitter'dan yapan MI6 Başkanı Richard Moore, "Amacımız yeni bir Q bulmak. Organizasyonun teknolojisini geliştirip ülkesine hizmet etmek isteyen herkes, bu ilanla ilgilenebilir" ifadelerini kullandı. James Bond filmlerinde ajan 007 James Bond'un kullandığı "gizli silah taşıyanları belli eden X-ray", "el bombası gibi kullanılan kalem" ve "X-ray gözlük", teknoloji uzmanı Q'nun tasarımlarından bazılarını oluşturuyor.

Daha önce filmlerdeki "Q" karakteriyle ilgili 2017'de bir açıklama yapan MI6 Başkanı Sör Alex Younger, "Şu an bizde de buna benzer bir çalışan var. Tek farkı kadın olması" diyerek gündeme oturmuştu.

M16 Genel Direktörü McCallum: "Bu algıyı yıkmaya çalışıyoruz"

Önceki hafta James Bond filmleriyle ilgili açıklamada bulunan istihbarat servisi M16'nın Genel Direktörü Ken McCallum, James Bond'un yarattığı İngiliz ajanı algısını yıkmaya çalıştıklarını belirtmişti.

İngiliz istihbaratında sadece martini içen, zeki ve esprili erkeklerin görev yapmadığını kaydeden McCallum, hak eden herkesin organizasyonda görev üstlenebileceğinin altını çizmişti. İstihbarat servisi olarak hiçbir cinsiyet, cinsel yönelim, etnik köken ve engellilik ile ilgili bariyerlerinin olmadığını aktaran McCallum, "kimsenin kendisini dışlamasına gerek olmadığını" ifade etmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@