İngiltere basınından şok “KKTC” haberi

İngiliz basını, İngiltere’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) “bağımsız ülke” olarak tanımayı düşündüğünü yazdı.

Dünya 26.04.2021 - 06:17 04.05.2021 - 04:18 İlan35

İngiltere’nin prestijli gazetelerinden The Sunday Express, İngiliz hükümetinin KKTC’yi (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) “bağımsız ülke” olarak “resmen” tanıma düşüncesinde olduğunu yazdı.

Konuya ilişkin Birleşik Krallık hükümet merkezi Whitehall'a yakın güvenilir kaynaklardan bilgi edindiklerini belirten The Sunday Express gazetesi, İngiliz hükümetinin Türklerin egemenliğinde olan Kuzey Kıbrıs'ı “bağımsız ülke” olarak “resmen tanıma” planı yaptıklarını bildirdi.

Rusya Araştırmaları Enstitüsü de doğruladı

Rusya Araştırmaları Enstitüsü tarafından aktarılan bilgilere göre de, 5+1 formatlı toplanacak ve Kıbrıs meselesinin görüşüleceği Cenevre Görüşmeleri'nde uzlaşı çıkmaması durumunda İngiltere’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) “bağımsız devlet” olarak resmen tanıyacak.

İlk iş, doğrudan uçuş...

Boris Johnson hükümetinin KKTC’yi “bağımsız ülke” tanımasından sonra ilk adımının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne doğrudan uçuşları başlatmak olacağı belirtildi.

İngiltere hükümeti, Cenevre’deki görüşmelerde sunacağı iki devletli çözüm önerisinin kabul edilmemesi durumunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile diplomatik ilişkileri de başlatacak.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@