İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in rahatsızlandığı ve Şükran Günü ayinine katılamayacağının açıklanması üzerine çok farklı yorumlarla çok farklı durumlar yaşandı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'nin dün başlayan tahttaki 70. yılını kutlama törenleri sırasında kendisini rahatsız hissettiği açıklandı ve Kraliçesi 2. Elizabeth bu nedenle bugün St Paul's Katedrali'ndeki Şükran Günü ayinine katılamayacağı öğrenildi.

Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, kararın, 96 yaşındaki Kraliçe'nin ayine katılmak için gideceği yol ve yapması gerekenler göz önüne alındıktan sonra "çok üzülerek" alındığı kaydedilirken akıllara geçtiğimiz şubat ayında koronavirüse yakalanan Kraliçe'nin son aylarda birkaç kez yorgunluk, hafif rahatsızlık gibi gerekçelerle çeşitli etkinliklere katılamaması geldi.

Kraliçe Perşembe günü iki kez saray balkonuna çıkarak binlerce kişiye el salladı

Tahttaki 70. yılı dolayısıyla düzenlenen ve dört gün sürecek olan Platin Jübile kutlamaları kapsamında Kraliçe dün akşam meşale yakma törenine katılmıştı ki bunu, Birleşik Krallık ve İngiliz Uluslar Topluluğu üyesi ülkelerde binlerce meşalenin zincirleme yakılması izlemişti.

Perşembe günkü törenlerde Kraliçe, İngiltere Kraliyet Ailesi'nin önde gelen diğer simalarıyla birlikte Londra'daki konutu Buckingham Sarayı'nın balkonundan, şerefine yapılan askeri geçit resmini izlemiş ve binlerce izleyiciye el sallamıştı.

Ancak törenden birkaç saat sonra, Kraliçe'nin Şükran Günü ayinine katılamayacağı açıklandı ve "bu günü böylesi unutulmaz bir gün haline getiren herkese teşekkürlerini sunduğunu" söylenildi.

İşte Kesinleşen Memur Ve Emekli Maaşları! 4 Temmuz'u Beklemeyin! Memur Maaşı 9 Bin 268 Lira Duyuruldu! İşte Kesinleşen Memur Ve Emekli Maaşları! 4 Temmuz'u Beklemeyin! Memur Maaşı 9 Bin 268 Lira Duyuruldu!

Kraliçe'nin bundan sonra katılması beklenen Platin Jübile etkinliği Cumartesi günü Epsom'daki at yarışları fakat henüz bu etkinliğe katılıp katılmayacağı konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Bugün Londra merkezindeki St Paul's Katedrali'nde yapılan ayinde Kraliçe'nin 70 yıllık hükümdarlığına şükran duaları edilecek ve ayine Veliaht ve Gallar Prensi Charles, eşi Cornwall Düşesi Camilla, Cambrigde Dükü ve Düşesi Prens William ve Kate katılacaklar. Prens Charles ayinde Kraliçe''yi temsil edecek.

Galler'de yakılan meşale bölgenin sembolü ejderha şeklindeydi

Bu arada bir diğer üzen haber de Kraliçe'nin oğullarından Prens Andrew'un koronavirüse yakalandığı ve ayine katılmayacağı oldu.

Ayrıca tüm bunların yanı sıra Kraliçe 2. Elizabeth'in tahttaki 70. yılı kutlamaları kapsamında İngiltere'de dört günlük resmi tatil başladı ve havalimanları seyahat etmek isteyen yolcularla dolup taşarken 25 Mayıs'tan bu yana personel sıkıntıları yüzünden en az 377 uçuş iptal edildi.

Yaşanan yoğunluğun ardından sektör yetkilileri gecikmeleri engellemek için yolcuların yanlarına sadece bir adet kabin bagajı almasını tavsiye ettiler.

İngiltere'de havacılık sektöründe giderek büyüyen bu krizi çözmek için endüstri temsilcileri bu hafta hükümet yetkilileriyle görüşecek ancak yaşanan durum medyada "İngiletere'de 2. Elizabeth Krizi" olarak manşetleşti.