Irak’ta korona hastanesinde yangın: 82 ölü

Irak’ın başkenti Bağdat’ta yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalarının tedavi gördüğü hastanede çıkan yangında 82 kişi yaşamını yitirdi, 110 kişi de yaralandı.

Dünya 26.04.2021 - 05:50 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Bağdat’ta Covid-19 hastalarının tedavi gördüğü Ebu el-Hatip Hastanesi’nde meydana gelen yangın faciası sebebiyle 82 kişi yaşamını yitirirken, 110’un üzerinde kişi yaralandı. Ülkenin Sivil Savunma Müdürlüğüne bağlı kaynaklar, 100’a yakın hastanın ise felaketten kurtarıldığı bilgisini paylaştı.

Yangın esnasında hastane bahçesinde toplanan insanlar, hastaları alevlerden kurtarmak için çaba sarf eden sivil savunma ekiplerine, bina pencerelerine tırmanarak yardım etmeye çalıştı.

Oksijen tüpleri bomba gibi patladı

Yangının çıkış sebebinin oksijen tüpü patlaması olduğu ve alevlerin çok kısa zamanda hastanenin tamamına yayıldığı bildirildi. Onlarca itfaiye aracı ve itfaiye erlerinin müdahalede bulunduğu yangın kontrol altına alındı.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi de yangınla ilgili olarak soruşturma başlatıldığı bilgisini verdi.

3 günlük yas

Irak Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Başbakan Mustafa el-Kazımi, koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü İbn el-Hatib Hastanesi'nde yaşanan yangın faciasına dair durumu değerlendirmek üzere konunun muhatabı olan bazı yetkililerle bir araya geldi.

Yangının son derece elim bir olay olduğunu belirten Kazımi, olayı örtbas edilmeyeceğini bildirdi.

Kazımi yangınla ilgili olarak da şu ilginç ifadeleri kullandı: “Yangın olayı ülkemizin ulusal güvenliğini etkilemiştir ve kelimenin tam anlamı ile bu bir çöküştür.”

Kazalar da dâhil olmak üzere bu tür olaylarda yaşanan ihmalkarlıkların hatadan ibaret olarak değerlendirelemeyeceğini vurgulayan Kazımi, yangında ihmalkarlıkları olanların tamamının yangının sorumluluğunu üstlenmeleri gerektiğini, kazaların da sonuç itibarıyla bir suç olduğunu ifade etti.

Yangında yaşamını yitirenler için üç günlük ulusal yas ilan edildiği duyurusunu da yapan Başbakan Kazımi, Irak genelinde tüm hastanelerin, otellerin ve halka açık tüm yerlerde güvenlik tedbirlerinin bir hafta boyunca denetlenmesi amacıyla bakanlık yetkililerinin de katılımı ile bir teknik ekip kurulması cihetinde talimat verdiğini söyledi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@