İran açıkladı, ABD yalanladı!

İran'ın devlet televizyonu, Amerika Birleşik Devletleri ile İran İslam Cumhuriyeti arasında 7 milyar dolarlık bloke durumundaki para ile bazı tutukluların serbest bırakılması konusunda anlaştığını duyurdu ancak bu bilgi ABD tarafından yalanlandı.

Dünya 03.05.2021 - 05:07 04.05.2021 - 04:18 İlan35

ABD ile İran arasında tutuklu takası yapılacağı yönündeki bilgi İran'ın devlet televizyonundan geçildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde tutuklu durumdaki 4 İran vatandaşının salıverileceği, İran'ın da ABD'nin bu hamlesine karşı casusluk suçlamasıyla tutuklanan 4 Amerikalıyı serbest bırakacağı belirtildi.

İran devlet televizyonu ayrıca, İran'ın bloke edilmiş parasından 7 milyar dolarlık dilimi serbest bırakacağını ileri sürdü.

Amerika'dan yalanlama geldi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Edward Ned Price ise İran devlet televizyonu tarafından ortaya atılan iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

Sözcü Edward Ned Price, “İran'dan yapılan mahkum takası anlaşması ile ilgili haberler kesinlikle doğru değildir. Daha önce de açıkladığımız gibi, İran'da gözaltı uygulanan ya da kayıp durumundaki Amerikan vatandaşları olaylarını hep gündemde tutuyoruz. Vatandaşlarımız yeniden aileleriyle bir araya gelinceye kadar da çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Arakçi daha önce yaptığı açıklamada, Viyana görüşmeleri kapsamında bazı İranlı vatandaşlara ve İran kurumlarına yönelik uygulanan yaptırım ve blokelerin kaldırılması konusunda anlaşma sağladığını bildirmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@