İran'da Cumhurbaşkanlığına tehlikeli aday!

İran'da yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi için sürpriz bir aday çıktı. Eski İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Genel Komutanı Muhsin Rızai, İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını duyurdu.

Dünya 01.05.2021 - 06:16 04.05.2021 - 04:18 İlan35

İran’ın yarı resmî haber ajansı Tesnim’in geçtiği habere göre, sosyal medya aktivistleriyle buluşan Muhsin Rızai, İran’ın bir askerî olarak Cumhurbaşkanlığı seçim sahnesine girdiğini belirtti.

Genel olarak İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu, özelde ise ABD tarafından katledilen eski Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye yönelik “siyasete müdahale” ve “İran nükleer anlaşmasını Rusya ile birlikte sabote etmek” suçlamasında bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’e sert eleştirilerde bulunan eski komutan Muhsin Rızai, şunları söyledi:

“Bazıları (Muhammed Cevad Zarif) edepsizce ve utanmazca, yolsuzlukların, sabotajların ve ülkenin yönetilmesindeki başarısızlıkların suçunu Devrim Muhafızları Ordusuna, askerlerine ve komutanlarına yüklemeye çalışıyor. Sahadaki komutanı da (Kasım Süleymani) Rusya ile iş birliği yapıyor gösteriyor.

Eğer hükümetin yapısı; paralı askerler, casusluk, aristokrasi ve yolsuzlukla kirletiliyorsa; bir asker olarak vatansever güçleri ve devrimci gençleri seferber etmek benim görevimdir. Riyakâr diplomasiye karşı geleceğim ve İran’a karşı nüfuz saldırısını etkisiz duruma getireceğim. Nüfuzla ve yolsuzlukla mücadele edebilmek amacıyla millî bir hükümet oluşturacağım.”

Muhsin Rızai kimdir?

1981-1997 seneleri arasında İran'da Devrim Muhafızları Ordusu’nun Genel Komutanlığı görevini yürüten Orgeneral Muhsin Rızai, 1997 yılından bu tarafa İran’da Anayasayı Koruyucular Konseyi ile Meclis arasında yaşanan anlaşmazlıkları çözmekle mükellef anayasal kurum olan Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi’nin genel sekreterliğini yürütüyor. Muhsin Rızai 2009 Cumhurbaşkanlığı seçimi ile 2013 Cumhurbaşkanlığı seçimine katılmış fakat seçimlerden başarıyla çıkamamıştı.

Asker kökenliler dikkat çekiyor

İran Cumhurbaşkanlığı seçiminde adayların çoğunluğunun asker kökenli olması dikkat çekiyor.

Eski Hatemü'l Enbiya Yapı Karargahı Komutanı Tuğgeneral Said Muhammed ile eski İran Savunma Bakanı Hüseyin Dekhan ilk adaylıklarını duyuran isimlerdi.

Asker kökenli olan Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf da muhtemel adayların arasında bulunuyor.

Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, eski Meclis Başkanı Ali Laricani ve Yargı Erki’nin başındaki isim olan İbrahim Reisi de muhtemel adaylar arasında yer alıyor.

İki dönem peş peşe Cumhurbaşkanlığı görevini yaptığı için Hasan Ruhani’nin day olamadığı seçimler için Demokrasi (Merdomsalari) Partisi’nin genel sekreterliğini yürüten Mustafa Kevakabiyan ile eski İçişleri Bakan Yardımcısı Mustafa Taczade ve eski Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari de Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylıklarını duyurmuşlardı.

İran’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olarak katılabilmek için, hukukçulardan ve din adamları oluşan Anayasayı Koruyucular Konseyine uhdesindeki Denetleme Heyetinden onay çıkması şartı bulunuyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@