İş kurmak isteyenlere müjde! 65 bin TL hibe verilecek, üstüne isterseniz faizsiz kredi kullanabilirsiniz! İş kurmayı düşünen girişimcilere devletin destekleri hız kesmeden devam ediyor. Özellikle karşılıksız ve geri ödemesiz şekilde sağlanan bu destekler sayesinde vatandaşlar işlerini kurarken zorlanmıyor. Ancak KOSGEB tarafından sağlanan hibe desteğinden faydalanmak için bir takım şartları yerine getirmek gerekiyor. Peki KOSGEB karşılıksız hibe desteği nasıl alınır? KOSGEB hibe desteği için başvuru nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…

Kendi işini kurmak isteyen binlerce kişiye devletin destek verdiği biliniyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı karşılıksız ve geri ödemesiz olarak yeni girişimcilere 65.000 TL hibe veriyor. Geleneksel girişimci desteği kapsamında verilen hibeden faydalanmak isteyenlerin başvuru yapmaları gerekiyor. Ancak projenizin de hazır olması gibi şartlar var. Peki geri ödemesiz hibe desteği nasıl olunur? KOSGEB hibe desteği başvuru şartları neler? İşte merak edilen soruların yanıtları…

is-kurmak-isteyenlere-mujde-65-bin-tl-hibe-verilecek-ustune-isterseniz-faizsiz-kredi-kullanabili

KOSGEB HANGİ ALANLARA DESTEK VERİYOR?

KOSGEB yeni girişimci olan vatandaşlara üç farklı alanda destek sağlıyor. Bu destekler şu şekilde;

Kuruluş desteği: Şirketinizi gerçek kişi statüsünde kuruyor kuruyorsanız 5000 TL sermayesi şirketi statüsünde kuruyorsanız 10.000 TL geri ödemesiz destek alabilirsiniz.

Performans desteği: Yeni kurulan işletmelerin vergi mükellefiyetine devam etmesi ve aynı zamanda istihdam sayısına göre destek ödemesi sağlanıyor. Bu destek ödemesi verilirken tüm personelin tahakkuk eden prim gün sayılarının Toplamı göz önünde bulunduruluyor.

Sertifika desteği: kurduğumuz işletme için gereken mesleki ve teknik sertifika ve buna benzer belgeleri almak sağlamak üzere geri ödemesiz toplam 5000 TL destek veriliyor.

is-kurmak-isteyenlere-mujde-65-bin-tl-hibe-verilecek-ustune-isterseniz-faizsiz-kredi-kullanabili-2

KOSGEB DESTEĞİ ALMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Koz cep hibe desteği almak için tabii ki birtakım şartları yerine getirmek gerekiyor. Öncelikle yeni kuracağınız işle ilgili projenizin hazır olması ve ardından KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik kurslarına katılmış olmanız şartı aranıyor. Projeniz hazırsa ve sunumunu yapabiliyorsanız hemen destek alma şansınız bulunuyor.

Ayrıca işletmenizin Türk ticaret kanununda tanımlı tüzel kişi statüsünde olması ve KOBİ bilgi sisteminde kayıtlı olması şartı aranıyor.

Güncel KOBİ bilgi beyannamesi bulunması gerekiyor.

İşletme kuruluş tarihinden önce geleneksel girişimci eğitimini tamamlamış olmak gerekiyor.

is-kurmak-isteyenlere-mujde-65-bin-tl-hibe-verilecek-ustune-isterseniz-faizsiz-kredi-kullanabili-3

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

KOBİ bilgi sistemi üzerinden geleneksel girişimci destek programı başvuru formunu doldurmak başvuru için yeterli oluyor. Ancak illerde bulunan koz cep merkezlerine giderek de başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Başvurudan sonra gereken kriterleri taşımanız durumunda başvuru yaptığınız programa göre hibe desteği ya da diğer destekler sağlanıyor.